Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice SE
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach www.javys.sk
25. marca 2016 12:55 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Na novej atómke v Bohuniciach stále pracujú

V súčasnosti nie sú otvorené žiadne rokovania o vstupe ďalšieho investora do Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska, ktorá má na starosti jadrový projekt.

Na projekte novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach stále pracujú Slováci a Česi. V najbližšom čase sa ani nechystá vstup ďalšieho, či nového investora do Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS), ktorá má na starosti jadrový projekt. „Slovenská Jadrová a vyraďovacia spoločnosť a česká firma ČEZ sú akcionármi spoločnosti JESS. V súčasnosti nie sú otvorené žiadne rokovania o vstupe ďalšieho investora,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk Ivana Giertl z odboru komunikácie a právnych služieb firmy JESS. O bohunický projekt sa v minulosti zaujímal napríklad ruský Rosatom a čínska spoločnosť China General Nuclear Power Corporation (CGN).

Časový harmonogram dodržaný

Projekt výstavby novej bohunickej jadrovej elektrárne postupuje podľa schváleného časového harmonogramu. „V súčasnosti stále pokračuje proces EIA, v rámci ktorého sme v uplynulých dňoch odovzdali na ministerstvo životného prostredia odborný posudok,“ dodala Giertl. Po procese posúdenia vplyvov na životné prostredie vydá ministerstvo záverečné stanovisko, ktoré je podkladom pre ďalšie nadväzujúce činnosti a povoľovacie konania v zmysle atómového a stavebného zákona.

Termíny výstavby

Nová jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach by mohla byť podľa súčasných odhadov uvedená do prevádzky koncom budúceho desaťročia. Predseda predstavenstva JESS Ján Červenák v jeseni minulého roka na verejnom prerokovaní správy o hodnotení vplyvu novej jadrovej elektrárne na životné prostredie vo Veľkých Kostoľanoch uviedol, že spoločnosť očakáva stavebné povolenie v roku 2021, uvedenie elektrárne do skúšobnej prevádzky v roku 2027 a do trvalej prevádzky v roku 2029. „Čo sa týka definitívneho termínu, uvedený rok vyplýva z reálnych skúseností potenciálnych dodávateľov. Samozrejme, pri tak náročnom procese, ako je projekt prípravy a výstavby nového jadrového zdroja, nie je možné úplne vylúčiť nepredvídateľné komplikácie, ktoré môžu ovplyvniť ďalší vývoj projektu,“ konštatovala Giertl.

Miliardový projekt

Nová elektráreň má mať jeden blok tretej generácie s výkonom do 1 700 megawattov. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 do 6 miliárd eur. Projekt výstavby novej atómovej elektrárne, ktorý už dostal od ministerstva hospodárstva potrebné osvedčenie, pripravuje spomínaná spoločnosť JESS. V nej má 51-percentný podiel štát prostredníctvom štátnej akciovky JAVYS, zvyšok akcií vlastní česká skupina ČEZ.

Ruský záujem trvá

Skupina ČEZ chcela z projektu vycúvať. Ministerstvo hospodárstva SR dlho rokovalo s ruskou firmou Rosatom, ktorá mala záujem Čechov v projekte vystriedať. Rokovania medzi štátom a ruským investorom však boli koncom roka 2013 ukončené. Rokovania skončili neúspechom zrejme pre jednu z požiadaviek ruského investora. Údajne išlo o garanciu výkupných cien elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni. S touto podmienkou ministerstvo nesúhlasilo. Rosatom má o projekt stále záujem. „Záujem z ich strany bol jasne deklarovaný,“ povedal koncom vlaňajška v rozhovore pre portál vEnergetike.sk bývalý minister hospodárstva Vazil Hudák.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame