Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň geotermálna
Ilustračné foto SITA
4. decembra 2017 15:52 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Na Liptove plánujú využívať geotermálnu energiu

Spoločnosť SlovTan si chce prostredníctvom geotermálnej energie vyrábať 32 stupňovú technologickú vodu potrebnú vo výrobnom procese.

Slovensko aj napriek veľkému potenciálu stále nevyužíva vo väčšom meradle geotermálnu energiu. Po viacerých avizovaných projektoch prichádza s jedným aj spoločnosť SlovTan Contract Tannery. Spracovateľ kože plánuje využívať geotermálnu energiu pre svoje potreby. Chce vyhĺbiť geotermálny vrt a postaviť technologické zariadenie spolu s potrubnými rozvodmi, ktoré mu bude slúžiť na prípravu 32 stupňovej technologickej vody pre potreby výrobného procesu. Projekt bude podľa predbežných odhadov stáť necelé dva milióny eur.

„V našom priemyselnom areáli je vysoká spotreba technologickej vody ohrievanej na približne 30°C. Nahradeniu fosílnych palív spotrebovaných na ohrev technologickej vody geotermálnym teplom nahráva súčasne výskyt obnoviteľných zdrojov geotermálnej energie v Liptovskej kotline, ktorý bol overený vrtmi geotermálneho výskumu a prieskumu. Dôvod umiestnenia zámeru v danej lokalite je preto vysoká sústredená potreba nízkopotenciálneho tepla v priemyselnom závode a zároveň výskyt obnoviteľných zdrojov geotermálnej energie,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť SlovTan Contract Tannery v investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Geotermálny vrt by mal mať hĺbku 1 800 metrov. S jeho výstavbou chce investor začať v marci budúceho roka. O rok neskôr by si už mala spoločnosť vyrábať technologickú vodu potrebnú pre spracovanie kože prostredníctvom obnoviteľného zdroja. V súčasnosti si firma vyrába technologickú vodu prostredníctvom parných plynových kotlov.

Firma SlovTan Contract Tannery sa nachádza v Liptovskom Mikuláši. Od roku 1997 sa na Liptove vyrábali kože pod vedením nemeckej spoločnosti Schafstall Group. V roku 2005 bola založená firma SlovTan Contract Tannery, ktorá naďalej patrí do skupiny Schafstall. Viac ako štyri stovky zamestnancov denne spracujú 100 ton surových hovädzích koží. V súčasnosti je SlovTan Contract Tannery jedinou firmou na Slovensku, ktorej výrobný program zahŕňa celú vertikálu od zapracovania surových koží po výrobu hotových, upravených usní.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame