Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stredoslovenská distribučná
Ilustračné foto SSD
12. apríla 2018 11:26 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Na Kysuciach budú mať nové elektrické vedenie

Stredoslovenská distribučná plánuje zrekonštruovať elektrické vedenie medzi Kysuckým Novým Mestom a Čadcou.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) plánuje investíciu za šesť miliónov eur. Pološtátna firma chce zrekonštruovať 110-kilovoltové elektrické vedenie medzi Kysuckým Novým Mestom a Čadcou. „Fyzický stav vedenia si vyžaduje komplexnú rekonštrukciu. Naša spoločnosť s ňou naplno začína v týchto dňoch, aj keď niektoré prípravné práce prebiehali už vlani. Všetko by malo byť hotové do decembra tohto roka,“ informoval hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Pripoja sa aj noví

Počas rekonštrukcie stredoslovenskí energetici zdemontujú 70 oceľových stožiarov, pričom niektoré majú viac ako osemdesiat rokov. „Nové budeme stavať pre náročný terén vo väčšine prípadov vrtuľníkom. Vymeníme aj vodiče a optické vedenia. Po novom budú mať väčšiu prenosovú kapacitu,“ dodal manažér kľúčových projektov SSD Vladimír Svetlošák.

Energetici majú v tohtoročnom pláne aj výstavbu novej transformovne v Krásne nad Kysucou. „Obidva projekty spolu úzko súvisia a spoločne prinesú do regiónu širšie možnosti pripojenia pre výrobné prevádzky a priemyselné parky,“ dodal Gejdoš.

Dvojité elektrické vedenie veľmi vysokého napätia medzi Čadcou a Kysuckým Novým Mestom bolo jedným z prvých na Slovensku. Energetici ho postavili v tridsiatych rokoch minulého storočia. Zrekonštruované vedenie s napätím 110 tisíc voltov má zvýšiť spoľahlivosť a bezpečnosť prenosu elektriny, stredoslovenskí energetici si od neho sľubujú menšiu poruchovosť. Rekonštrukcia vedenia bude prebiehať na približne 20-kilometrovom úseku.

Možné odstávky

Stredoslovenská distribučná upozorňuje, že rekonštrukcia spomínaného vedenia prinesie so sebou aj isté obmedzenia pre odberateľov elektriny. „V niektorých lokalitách bude kvôli bezpečnosti nevyhnutné prerušiť na niekoľko hodín dodávku elektriny, inde uzavrieť dočasne cestu a podobne. Urobili sme všetky dostupné opatrenia, aby bol dosah stavby na obyvateľov čo najmenší. Tam, kde to situácia dovolila, sme urobili na vedeniach vysokého napätia takzvané bypassy, aby sme odberateľov ušetrili od odstávok,“ vysvetlil stavbyvedúci z divízie Stavebnomontážnej činnosti SSD Ľubomír Pisarík. O plánovaných odstávkach elektriny bude Stredoslovenská distribučná informovať odberateľov s dostatočným predstihom štandardným spôsobom prostredníctvom samospráv.

Všetko na webe

Odberatelia si môžu všetky plánované odstávky preveriť aj na internetovej stránke distribútora www.ssd.sk v časti Plánované odstávky. Každý odberateľ sa na stránke pritom môže zaregistrovať aj v aplikácii Webkontakty. Následne bude odberateľ dostávať všetky informácie o plánovanom prerušení dodávky na jeho odbernom mieste priamo prostredníctvom SMS správy alebo emailu s niekoľkotýždňovým predstihom. „O ostatných obmedzeniach budú obyvateľov Kysúc včas informovať príslušné úrady, prípadne médiá,“ uzavrel Gejdoš.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná vystupovala do konca februára pod obchodným menom Stredoslovenská energetika – Distribúcia. Od 1. marca zmenila názov aj logo. Aktivity, záväzky či právne postavenie firmy zostali nezmenené. Spoločnosť SSD zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Prevádzkuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrického vedenia, ktoré napája zhruba 740-tisíc domácností a firiem. Akcionármi spoločnosti sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré ovláda 51-percentný podiel a spoločnosť EP Energy, ktorá drží 49-percentný podiel. Firma EP Energy patrí do portfólia česko-slovenskej energetickej skupiny Energetický a průmyslový holding.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame