Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne
Ilustračné foto pixabay.com
17. septembra 2017 14:51 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Na energetické audity možno získať od štátu dotáciu

Mikro-, malé a stredné podniky sídliace v Bratislavskom kraji môžu dostať dotáciu na vykonanie energetického auditu. Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci so Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (SIEA) už vyhlásilo druhú výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie. „Cieľom tejto výzvy financovanej zo štátneho rozpočtu je znížiť energetickú náročnosť podnikov v Bratislavskom samosprávnom kraji, pre ktoré sú európske prostriedky v tejto oblasti nedostupné. V priebehu niekoľkých týždňov budú vyhlásené výzvy aj pre projekty v ostatných regiónoch. Podniky sa budú môcť uchádzať o podporu z európskych fondov zameranú na realizáciu úsporných opatrení vyplývajúcich z auditov,“ uviedol minister hospodárstva Peter Žiga.

Podniky v bratislavskom kraji

Pre podniky v bratislavskom kraji sú vyčlenené finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu vo výške 270 tisíc eur. Podnikatelia môžu získať podporu až 85 % z celkových oprávnených výdavkov na audit, pričom najvyššia výška dotácie predstavuje 10 tisíc eur. Žiadosti môžu podniky podať do konca októbra tohto roka. Audity je možné realizovať do konca januára budúceho roka.

„V žiadosti o podporu v rámci aktuálnej výzvy je nutné uviesť stručnú informáciu o predmete a harmonograme auditu, doterajšej spotrebe a nákladoch na energiu, pridanej hodnote podniku, ako aj predpokladané oprávnené náklady na audit, z ktorých vyplynie výška dotácie. Samotné vyplnenie žiadosti nie je komplikované, ale konkrétne detaily súvisiace s rozsahom auditu je určite vopred vhodné konzultovať s odborníkmi,“ dodal Žiga. Energetické audity podporené dotáciou môžu podľa zákona o energetickej efektívnosti vypracovávať iba odborne spôsobilé osoby.

Mikro-, malé a stredné podniky, ktoré chcú realizovať projekty v mimobratislavských regiónoch, sa budú môcť zapojiť do výzvy vyhlásenej v najbližších týždňoch. Na výzvu je vyčlenených 40 miliónov eur. Minimálna výška podpory bude 20 tisíc eur, maximálna 200 tisíc eur.

Veľké podniky

Pre veľké podniky SIEA pripravuje výzvu zameranú len na realizáciu opatrení vyplývajúcich z auditov, samotné audity musia veľké podniky realizovať z vlastných prostriedkov, keďže tieto sú pre nich povinné. Výzva by mala byť vyhlásená v najbližších mesiacoch s celkovou sumou 50 miliónov eur. Obe výzvy pripravuje SIEA v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktoré riadi Ministerstvo životného prostredia.

Vďaka energetickým auditom by mali podniky ušetriť prostriedky na energie. „Audity umožňujú podnikateľom získať informácie, ako a do akej miery sú schopní ušetriť energiu a vďaka tomu aj náklady. Podľa toho sa budú môcť rozhodnúť, aké opatrenia sa im oplatí realizovať,“ konštatoval Žiga.

„Audity sú šanca aj pre podnikateľov, ktorí sa doteraz o náklady na energiu nezaujímali, lebo boli presvedčení, že opatrenia sú drahé a nemajú na ne prostriedky. Medzi odporúčaniami sa vždy nájdu aj riešenia, ktoré si vyžadujú minimálne náklady. V prípade potreby väčšej investície podnikateľ zase získa presnejšiu predstavu o jej výške i návratnosti,“ uzavrela generálna riaditeľka SIEA Svetlana Gavorová.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame