Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň elektrina priehrada
Ilustračné foto SITA/AP
23. marca 2014 10:19 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Na Dunaji sa chystá výstavba veľkej vodnej elektrárne

Vodné dielo s výkonom 400 megawattov má vyrásť medzi bulharským Nikopolom a rumunským Turnu Magurel.

Rumunská vláda vo štvrtok odsúhlasila vytvorenie spoločného podniku s Bulharskom, ktorý bude mať na starosti výstavbu novej vodnej elektrárne na Dunaji. Informuje o tom spravodajský portál Independent Balkan News Agency, ktorý sa odvoláva na príslušné memorandum citované rumunskou tlačovou agentúrou Mediafax. Vodné dielo podľa neho vyrastie medzi bulharským Nikopolom a rumunským Turnu Magurele a predpokladá sa, že turbíny budú schopné dodávať výkon 400 megawattov. Ako dodatočný prínos projektu správa uvádza možnosť vytvoriť nové cestné a železničné spojenie medzi krajinami či zregulovanie Dunaja na danom úseku spojené so zvýšením ochrany obyvateľstva pred povodňami.

Rumunská vláda si od novej hydroelektrárne sľubuje „zvýšenie energetickej bezpečnosti krajiny“ ako aj „ekonomické oživenie“ mesta Turnu Magurele prostredníctvom vytvorenia nových pracovných miest a modernizácie infraštruktúry, uvádza Independent Balkan News Agency. Jedným z cieľov spoločnej iniciatívy s Bulharskom bude podľa portálu zaradenie diela medzi takzvané projekty spoločného záujmu v rámci Stratégie EÚ pre dunajský región.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame