Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. apríla 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Na dozor nad jadrom sme vlani dali vyše 4 mil. eur

Na dozor nad jadrovými zariadeniami na Slovensku sme v minulom roku dali viac ako 4 mil. eur. Toľko minul počas vlaňajška na výkon svojej funkcie Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD). Ako vyplýva zo správy o činnosti ÚJD, takmer všetky prostriedky vynaložil dozorný orgán na financovanie bežnej činnosti. Na obstaranie kapitálových aktív smerovalo len niečo vyše 70 tisíc eur.

V minulom roku úrad vykonal na jadrových zariadeniach na Slovensku 179 inšpekcií, čo je medziročne viac o jedenásť inšpekcií. „Z toho 155 skončilo záznamom a 24 formou protokolu,“ dodal ÚJD. Inšpektorov úradu vlani najviac zaujímala evidencia jadrových materiálov, keď vykonali v tejto oblasti 40 kontrol. Približne po 30 inšpekcií vykonal ÚJD na dvoch fungujúcich atómových elektrárňach v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach. Inšpektori si vlani posvietili aj na štátnu Jadrovú vyraďovaciu spoločnosť, kde vykonali vyše 20 inšpekcií. Necelých 20 kontrol absolvovali inšpektori ÚJD aj na treťom a štvrtom bloku Atómovej elektrárne Mochovce, ktoré sa v súčasnosti stavajú.

Jadrové zariadenia na Slovensku boli podľa úradu aj v minulom roku prevádzkované bezpečne a spoľahlivo. „Na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti môžeme konštatovať, že jadrové zariadenia boli v minulom roku prevádzkované bezpečne a spoľahlivo, bez závažných udalostí, ktoré by viedli k tomu, že by sme museli vydať príkaz na zníženie výkonu alebo na odstavenie reaktora, respektíve zastavenie prevádzky atómovej elektrárne,“ uviedol ÚJD. Na Slovensku sú v súčasnosti prevádzkované štyri jadrové bloky, dva v Atómovej elektrárni Bohunice V2 a dva v Atómovej elektrárni Mochovce. Slovensko taktiež disponuje medziskladom vyhoretého jadrového paliva, republikovým úložiskom rádioaktívnych odpadov a experimentálnou bitúmenačnou linkou. Dozorný orgán kontroluje aj jadrové zariadenia, v ktorých sa spracováva a upravuje rádioaktívny odpad.

ÚJD je ústredný orgán štátnej správy. Vykonáva štátny dozor nad jadrovou bezpečnosťou jadrových zariadení tak, aby jadrová energia na Slovensku bola využívaná bezpečne a aby nedošlo k ohrozeniu zdravia obyvateľstva, poškodeniu majetku a životného prostredia. Pripravuje a vydáva všeobecne záväzné právne predpisy v oblasti svojej pôsobnosti a ustanovuje požiadavky na jadrovú bezpečnosť jadrových zariadení.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame