Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
14. apríla 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Na dozor nad jadrom sme vlani dali vyše 4 mil. eur

Na dozor nad jadrovými zariadeniami na Slovensku sme v minulom roku dali viac ako 4 mil. eur. Toľko minul počas vlaňajška na výkon svojej funkcie Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD). Ako vyplýva zo správy o činnosti ÚJD, takmer všetky prostriedky vynaložil dozorný orgán na financovanie bežnej činnosti. Na obstaranie kapitálových aktív smerovalo len niečo vyše 70 tisíc eur.

V minulom roku úrad vykonal na jadrových zariadeniach na Slovensku 179 inšpekcií, čo je medziročne viac o jedenásť inšpekcií. „Z toho 155 skončilo záznamom a 24 formou protokolu,“ dodal ÚJD. Inšpektorov úradu vlani najviac zaujímala evidencia jadrových materiálov, keď vykonali v tejto oblasti 40 kontrol. Približne po 30 inšpekcií vykonal ÚJD na dvoch fungujúcich atómových elektrárňach v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach. Inšpektori si vlani posvietili aj na štátnu Jadrovú vyraďovaciu spoločnosť, kde vykonali vyše 20 inšpekcií. Necelých 20 kontrol absolvovali inšpektori ÚJD aj na treťom a štvrtom bloku Atómovej elektrárne Mochovce, ktoré sa v súčasnosti stavajú.

Jadrové zariadenia na Slovensku boli podľa úradu aj v minulom roku prevádzkované bezpečne a spoľahlivo. „Na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti môžeme konštatovať, že jadrové zariadenia boli v minulom roku prevádzkované bezpečne a spoľahlivo, bez závažných udalostí, ktoré by viedli k tomu, že by sme museli vydať príkaz na zníženie výkonu alebo na odstavenie reaktora, respektíve zastavenie prevádzky atómovej elektrárne,“ uviedol ÚJD. Na Slovensku sú v súčasnosti prevádzkované štyri jadrové bloky, dva v Atómovej elektrárni Bohunice V2 a dva v Atómovej elektrárni Mochovce. Slovensko taktiež disponuje medziskladom vyhoretého jadrového paliva, republikovým úložiskom rádioaktívnych odpadov a experimentálnou bitúmenačnou linkou. Dozorný orgán kontroluje aj jadrové zariadenia, v ktorých sa spracováva a upravuje rádioaktívny odpad.

ÚJD je ústredný orgán štátnej správy. Vykonáva štátny dozor nad jadrovou bezpečnosťou jadrových zariadení tak, aby jadrová energia na Slovensku bola využívaná bezpečne a aby nedošlo k ohrozeniu zdravia obyvateľstva, poškodeniu majetku a životného prostredia. Pripravuje a vydáva všeobecne záväzné právne predpisy v oblasti svojej pôsobnosti a ustanovuje požiadavky na jadrovú bezpečnosť jadrových zariadení.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies