Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kotol
Ilustračné foto SITA
29. júla 2018 13:55 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Na domácnosti čaká posledné kolo pilotného projektu Zelená domácnostiam

Mimobratislavské domácnosti sa budú môcť uchádzať o dotácie na kúpu a inštaláciu kotlov na biomasu.

Slovenské domácnosti sa budú môcť poslednýkrát v rámci pilotného projektu Zelená domácnostiam uchádzať o dotáciu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) plánuje 26. kolo vyhlásiť budúci utorok 7. augusta. „Domácnosti z mimobratislavských regiónov môžu požiadať o poukážky len na kotly na biomasu,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.

Domácnosti si rozdelia už len aktuálny zostatok financií z pilotného projektu vo výške 500 tisíc eur. „Úspešnosť žiadateľov sa ku koncu projektu zvyšuje, a tak sa znižuje objem financií, ktoré sa vracajú späť do rozpočtu projektu Zelená domácnostiam ako nevyužité. Aj preto, že je to v porovnaní s predchádzajúcimi kolami nízka suma, bude 26. kolo určené iba na podporu kotlov na biomasu,“ dodal Jurikovič.

Pozor na termíny

Hlavným cieľom je podľa SIEA podporiť inštaláciu zariadení s čo najvyšším celkovým inštalovaným výkonom a na jeden kilowatt podporeného výkonu pri kotloch je vyčlenený podstatne nižší príspevok ako pri ostatných podporovaných zariadeniach. „V závere projektu je toto kolo vhodné najmä pre tých, ktorí si včas a dôsledne vybrali vhodný typ zariadenia a majú dohodnuté so zhotoviteľom, že bude možné zariadenie do troch mesiacov nainštalovať, uviesť do prevádzky a požiadať o preplatenie poukážky,“ doplnil Jurikovič.

Celkový rozpočet pilotného projektu Zelená domácnostiam, ktorý je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia, je 45 miliónov eur. Doteraz bolo v rámci pilotného projektu preplatených 14 662 poukážok v celkovej hodnote viac ako 32,6 milióna eur. „Vydaných je 3 371 ďalších poukážok v hodnote 7,6 milióna eur k zariadeniam, ktoré sa momentálne inštalujú. Ku koncu roka by malo byť spolu podporených viac ako 18-tisíc inštalácií,“ konštatoval Jurikovič.

Projekt by mal pokračovať

Aktuálne SIEA pripravuje pokračovanie projektu Zelená domácnostiam tak, aby mohli byť poukážky vydávané od roku 2019. Zámer nového projektu s celkovým rozpočtom 48 miliónov eur bol už schválený. V rámci projektu by mohlo byť do roku 2023 podporených ďalších 25 tisíc inštalácií v domácnostiach mimo Bratislavského samosprávneho kraja. Pôvodný systém vydávania poukážok SIEA plánuje rozšíriť o zásobník žiadostí, aby mohli domácnosti žiadať o poukážku priebežne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame