Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft benzín motorová nafta pohonné látky čerpacia stanica
Čerpacia stanica pri Štrbe slovnaft.sk
14. októbra 2018 11:35 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Na čerpacích staniciach už musia byť nové označenia palív

Nové značky sú rozdelené do troch skupín.

V celej Európe by už mali motoristi tankovať na čerpacích staniciach pohonné látky s novým označením. Do platnosti tak definitívne prišla smernica Európskej komisie o infraštruktúre pre alternatívne palivá z októbra 2014. „Nové značky poskytnú vodičom lepšie informácie o vhodnosti palív pre ich vozidlá bez ohľadu na to, kde v Európskej únii sa pohybujú. Pomôžu im tiež, aby načerpali správne palivo a ozrejmia im vplyv výberu paliva na životné prostredie,“ informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie v SR.

Nové značky sú rozdelené do troch skupín. Benzínové palivá označené písmenom E v kruhu označuje špecifické biozložky (etanol) prítomné v benzíne. Dieselové palivá označené písmenom B vo štvorci značia špecifické zložky bionafty prítomné v nafte. Písmená XTL označujú syntetickú naftu, ktorá sa nezískava spracovaním surovej ropy.

Zmeny nastali taktiež v označovaní plynových palív. Plynové palivá sú uvedené v kosoštvorci. napríklad CNG, LNG, LPG a H2.

„Okrem toho, že by mali byť nové označenia viditeľné na všetkých verejných čerpacích staniciach, mali by byť viditeľné aj u autorizovaných predajcov. Nové značky budú zavedené vo všetkých 28 členských štátoch Európskej únie,v krajinách EHP (Island, Lichtenštajnsko a Nórsko) a takisto v Macedónsku, Srbsku, vo Švajčiarsku a v Turecku,“ konštatovala Ludviková.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame