Na boj s energetickou chudobou sa vraj nezabudlo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera, v tomto roku by mali uzrieť svetlo sveta legislatívne závery týkajúce sa boja s energetickou chudobou na Slovensku.

Téma riešenia energetickej chudoby na Slovensku nezapadla prachom. Na utorňajšej tlačovej besede to uviedol minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. „Pracuje sa na tom stále. Je vytvorená pracovná skupina, ktorú gestoruje ministerstvo hospodárstva. Sú v nej aj naši ľudia. Hľadá sa spôsob riešenia. Predpokladám, že v tomto kalendárnom roku by mohli vyjsť aj legislatívne závery, ktoré sa celej tejto problematiky dotýkajú,“ povedal minister Richter.

Hľadajú chudobných

V súčasnosti má podľa ministra pracovná skupina pracovať na tom, ako čo najlepšie identifikovať ľudí, ktorí pri platení za energie potrebujú pomoc. „Nie je to také jednoduché. Z hľadiska definovania toho oprávneného, aby takýto príspevok nebol zneužitý. Hľadá sa forma ako cielene a adresne príspevok na energie realizovať,“ konštatoval Richter. Podľa neho ľudia trpiaci energetickou chudobou buď dostanú nejakú dávku alebo kompenzáciu, ktorá má im pomôcť. „Len dôležitá je tá identifikácia tých ľudí,“ zdôraznil Richter. Rokovania s energetickými podnikmi o riešení energetickej chudoby na Slovensku potvrdil na tlačovej besede aj premiér Robert Fico.

Vyše roka bez oficiálnych výsledkov

Vláda rokovala o koncepcii boja s energetickou chudobou ešte v júni 2014. Pre nezhody však neprijala definitívne stanovisko. Nezhody sa týkali najmä toho, či sa má energetická chudoba na Slovensku riešiť prostredníctvom zavedenia špeciálnej tarify cien energií pre sociálne slabších občanov alebo poskytnutím sociálnej dávky. Zavedenie špeciálnej tarify obhajoval najmä Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý je strojcom prvej koncepcie boja s energetickou chudobou. Jeho návrh sa však stretol v pripomienkovom konaní s relatívne silnou vlnou kritiky najmä od dodávateľov energií. Tí upozorňovali predovšetkým na to, že energetickú chudobu by mal riešiť štát cez svoju sociálnu politiku. Regulačný úrad návrh v pripomienkovom konaní obhajoval tým, že ochrana spotrebiteľov pred energetickou chudobou musí byť postavená na previazaní sociálnej a energetickej politiky štátu.

Kto trpí energetickou chudobou?

Energetická chudoba znamená ťažkosť alebo neschopnosť udržať v príbytku vhodné teplotné podmienky, ako aj ťažkosť alebo neschopnosť mať k dispozícii za primeranú cenu iné základné energetické služby. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa za príjemnú teplotu v obývacej izbe považuje 21 °C a v ostatných miestnostiach 18 °C. Najzraniteľnejšie sociálne skupiny sú práve skupiny s nízkymi príjmami. Sem patria osoby staršie ako 65 rokov, osamelí rodičia, nezamestnaní alebo osoby poberajúce sociálne dávky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Vláda SR