Na Balkáne je podľa Eustreamu záujem o Eastring

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Eustream plyn plynovod
Foto: Ilustračné, SITA

Bulharská spoločnosť Bulgartransgaz a rumunský Transgaz sa so slovenskými manažérmi zhodli, že plynovod spájajúci Veľké Kapušany s bulharsko-tureckou hranicou by bol prospešný pre celoeurópske plynárenské prostredie.

O projekt Eastring slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, prejavili záujem jeho partneri na Balkáne. Bulharská spoločnosť Bulgartransgaz a rumunský Transgaz sa so slovenskými manažérmi zhodli, že plynovod spájajúci Veľké Kapušany s bulharsko-tureckou hranicou by bol prospešný pre celoeurópske plynárenské prostredie. Dohodli na vytvorení pracovných skupín, ktorých úlohou bude hlbšia analýza technických možností a prepočtov potrebných na uskutočnenie projektu. Informoval o tom hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan. Ďalšie stretnutie je naplánované v prvej polovici januára v Bulharsku a následne na konci mesiaca v Rumunsku.

Ako alternatíva zrušeného projektu South Stream

Partneri sa zhodli, že plynovod by pomohol výrazne diverzifikovať dopravné trasy plynu pre krajiny na Balkáne, zvýšil by bezpečnosť dodávok plynu a dokázal by maximálne využiť existujúcu infraštruktúru v partnerských krajinách. „Navyše by bol kompatibilný s ďalšími plynárenskými projektmi v regióne, napríklad pre projekty, privážajúce plyn z Azerbajdžanu, severnej Afriky, LNG, alebo aj Ruska,“ konštatuje Chuguryan. Pripomína, že projekt je výhodnou alternatívou nedávno zrušeného projektu South Stream.

Hotový by mohol byť o tri roky

Projektovaná kapacita plynovodu Eastring dosahuje 20 miliárd kubických metrov ročne v oboch smeroch. Jeho cena je odhadovaná na 750 mil. eur v najkratšom variante. Výstavba by mohla trvať približne tri roky. „Prostredníctvom Eastringu bude v prvej fáze do regiónu balkánskych štátov možné prepravovať plyn zo západných plynárenských uzlov, ako je napríklad rakúsky Baumgarten, nemecké NCG a Gaspool, alebo taliansky PSV,“ uviedol Chuguryan.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil viac ako 2,2 bilióna metrov kubických plynu. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2 255 kilometrov a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 600 megawattov.

Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Eustream