Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn plynovod
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA
29. decembra 2014 15:22 PlynAktuality od SITASITA

Na Balkáne je podľa Eustreamu záujem o Eastring

Bulharská spoločnosť Bulgartransgaz a rumunský Transgaz sa so slovenskými manažérmi zhodli, že plynovod spájajúci Veľké Kapušany s bulharsko-tureckou hranicou by bol prospešný pre celoeurópske plynárenské prostredie.

O projekt Eastring slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, prejavili záujem jeho partneri na Balkáne. Bulharská spoločnosť Bulgartransgaz a rumunský Transgaz sa so slovenskými manažérmi zhodli, že plynovod spájajúci Veľké Kapušany s bulharsko-tureckou hranicou by bol prospešný pre celoeurópske plynárenské prostredie. Dohodli na vytvorení pracovných skupín, ktorých úlohou bude hlbšia analýza technických možností a prepočtov potrebných na uskutočnenie projektu. Informoval o tom hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan. Ďalšie stretnutie je naplánované v prvej polovici januára v Bulharsku a následne na konci mesiaca v Rumunsku.

Ako alternatíva zrušeného projektu South Stream

Partneri sa zhodli, že plynovod by pomohol výrazne diverzifikovať dopravné trasy plynu pre krajiny na Balkáne, zvýšil by bezpečnosť dodávok plynu a dokázal by maximálne využiť existujúcu infraštruktúru v partnerských krajinách. „Navyše by bol kompatibilný s ďalšími plynárenskými projektmi v regióne, napríklad pre projekty, privážajúce plyn z Azerbajdžanu, severnej Afriky, LNG, alebo aj Ruska,“ konštatuje Chuguryan. Pripomína, že projekt je výhodnou alternatívou nedávno zrušeného projektu South Stream.

Hotový by mohol byť o tri roky

Projektovaná kapacita plynovodu Eastring dosahuje 20 miliárd kubických metrov ročne v oboch smeroch. Jeho cena je odhadovaná na 750 mil. eur v najkratšom variante. Výstavba by mohla trvať približne tri roky. „Prostredníctvom Eastringu bude v prvej fáze do regiónu balkánskych štátov možné prepravovať plyn zo západných plynárenských uzlov, ako je napríklad rakúsky Baumgarten, nemecké NCG a Gaspool, alebo taliansky PSV,“ uviedol Chuguryan.

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil viac ako 2,2 bilióna metrov kubických plynu. Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2 255 kilometrov a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 600 megawattov.

Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies