Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn plynovod
Vonkajšie potrubia kompresorovej stanice Eustream slúžiace na prepravu plynu. SITA
8. decembra 2013 9:38 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Myšlienka prepravovať plyn zo Slovenska na Ukrajinu žije

Zainteresované strany sa dohodli na finálnom znení memoranda o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu. V súčasnosti sa čaká na vyjadrenie ukrajinskej strany k organizačným otázkam a k termínu podpisu memoranda.

Projekt dodávania zemného plynu zo Slovenska na Ukrajinu je stále živý. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, Vahram Chuguryan, všetky zainteresované strany sa už dohodli na definitívnom znení memoranda o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu. „Eustream už ukončil rokovania s Európskou komisiou a ukrajinskými partnermi o obsahu memoranda o porozumení. V súčasnosti čakáme na vyjadrenie ukrajinskej strany k organizačným otázkam a k termínu podpisu dokumentu,“ povedal Chuguryan.

To, či nakoniec bude Slovensko dodávať plyn na Ukrajinu, je však zatiaľ otázne. Premiér Robert Fico sa totiž vyjadril, že v súčasnosti už nie je potrebné diskutovať na tému reverzného toku plynu cez Slovensko na Ukrajinu. „Dnes pravdepodobne táto téma už padla, pretože som počul už vyjadrenia aj z úst premiéra Ukrajiny, že nie je potrebný v tomto okamihu spätný chod plynu, pretože veci sú zabezpečené,“ povedal Fico 3. decembra počas konferencie HNClub.

Situácia v otázke dodávok plynu na Ukrajinu sa podľa slovenského premiéra upokojila potom, čo sa rozhodol náš východný sused spolupracovať s Ruskou federáciou. „Významne to ukľudní toky plynu cez Ukrajinu na západ. Došlo k výraznému zníženiu ceny plynu pre Ukrajinu,“ dodal Fico, podľa ktorého, ak by sa Rusi s Ukrajincami nedohodli, v januári 2014 by nás čakala plynová kríza podobná tej spred piatich rokov.

O dodávaní plynu Ukrajine cez Slovensko prostredníctvom reverzného chodu sa diskutuje už približne rok. Slovenský prepravca plynu už dávnejšie deklaroval, že je pripravený na spustenie reverzného chodu s Ukrajinou. Eustream v súčasnosti disponuje technickou kapacitou reverzného toku na Ukrajinu v objeme viac ako 80 miliónov metrov kubických plynu denne. Dodávky plynu cez Slovensko sú pritom pre Ukrajinu veľmi atraktívne. Obe krajiny sú totiž prepojené štyrmi plynovodmi. Z európskych trhov by mohla Ukrajina získať do 15 miliárd metrov kubických plynu ročne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies