Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze úspory šetrenie
Ilustračné foto. FreeDigitalPhotos.net
23. apríla 2014 10:50 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Môžeme sa tešiť na preplatky. Vďaka teplej zime koncom roka.

Kto koľko ušetril na minuloročnej zníženej spotrebe tepla bude jasné koncom mája. Dovtedy totiž musia správcovia bytov zaslať vyúčtovanie za bývanie.

Minuloročná vykurovacia sezóna poteší nejednu domácnosť. Vďaka posledným mesiacom minulého roka, ktoré boli teplejšie a vykompenzovali tak chladné mesiace z jeho začiatku, sa môžu spotrebitelia tešiť na neplánované príjmy. Vďaka prírode spotrebiteľom pribudnú na ich účtoch nejaké tie eura navyše. „Minulý rok bol opäť rokom extrémov. Veľmi chladné počasie na začiatku roka, ktoré ľudí trápilo až do mája, vystriedali ku koncu roka teplé dni s plusovými teplotami. Táto teplá jeseň sa prejavila aj na nižších dodávkach tepla a vykompenzovala tak vyššiu spotrebu z prvých mesiacov,“ uviedol Miroslav Obšivaný zo Slovenského zväzu výrobcov tepla. V minulom roku zaznamenali teplári pri domácnostiach oproti predchádzajúcemu roku zníženie spotreby tepla približne o 3,6 %.

Vyúčtovanie do konca mája

Kto koľko ušetril na minuloročnej zníženej spotrebe tepla bude jasné koncom mája. Dovtedy totiž musia správcovia bytov zaslať vyúčtovanie za bývanie. „Či a koľko ľudia ušetrili, záleží od nastavenia ich zálohových platieb, ako aj teploty, na ktorú svoje byty vykurujú,“ upozornil Obšivaný. Dôležitým faktorom je aj to, či je bytový dom zateplený alebo nie. „Pokles výdavkov ľudí navyše podporila aj neustále sa zvyšujúca efektívnosť výroby a distribúcie tepla na Slovensku,” konštatoval Obšivaný s tým, že spotrebitelia musia nájsť v prehľadnom vyúčtovaní údaje za dom, byt alebo nebytový priestor. „Údaje by mali byť rozpísané podrobne, tak, aby si vedeli zistiť, za ktorú službu koľko zaplatili,“ uzavrel Obšivaný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame