Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohonné látky benzín motorová nafta ceny energií
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
9. augusta 2013 9:24 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Motoristi sa môžu tešiť na lacnejšie benzíny aj naftu

Slovenskí motoristi by mali od piatku tankovať lacnejšie benzíny a naftu. Ako informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk, čerpacie stanice na Slovensku začali znižovať ceny pohonných látok v priemere o jeden cent za liter. „Predpokladáme, že do začiatku budúceho týždňa upraví ceny benzínov a nafty väčšina púmp,“ dodal Novotný. Po znížení cien bude najpredávanejší benzín 95 Natural stáť v priemere 1,51 eura za liter. Priemerná cena nafty klesne pod úroveň 1,385 eura za liter.

Dôvodom poklesu cien pohonných látok na Slovensku je vývoj ich cien tento týždeň na burze v holandskom Rotterdame. „Ceny benzínov a nafty tam klesli na hodnoty zo začiatku júla. V tom čase sa na Slovensku predávali benzíny a nafta v priemere o štyri centy za liter lacnejšie,“ doplnil Novotný.

Slovenskí motoristi sa môžu budúci týždeň tešiť aj na ďalšie znižovanie cien benzínov. „Na základe dlhodobého porovnania vývoja cien pohonných látok na Slovensku a v Rotterdame sa ukazuje, že benzíny majú pre zlacnenie k dispozícii ešte ďalšie približne 3 centy za liter,“ uviedol Novotný. Cena nafty sa pravdepodobne už budúci týždeň znižovať nebude. „Jej ceny vo svete by museli pokračovať v poklese aj budúci týždeň,“ konštatoval Novotný.

Aktuálne zlacnenie je v prípade benzínov štvrté v tomto roku. Nafta tento rok zlacňovala vrátane aktuálneho poklesu cien osemkrát. Ceny pohonných látok na Slovensku stúpli v tomto roku trikrát.

Spotrebiteľské ceny väčšiny pohonných látok v 31. týždni v porovnaní s predchádzajúcim týždňom podľa Štatistického úradu SR (ŠÚ) mierne vzrástli. Cena natural 95 oktánového benzínu sa v priemere zvýšila o 0,07 %, cena natural 98-oktánového benzínu o 0,06 % a LPG o 0,28 %. Jedine ceny motorovej nafty sa v medzitýždennom porovnaní nezmenili.

Priemerná cena 95-oktánového benzínu tak v 31. týždni bola na úrovni 1,518 eura za liter. Za 98-oktánový benzín zaplatili motoristi v priemere 1,671 eura za liter. Priemerná cena motorovej nafty sa v sledovanom týždni pohybovala na úrovni 1,394 eura za liter. Liter LPG stál v priemere 0,716 eura.

Na záver roku 2012 sme za 95-oktánový benzín platili 1,502 eura za liter a za 98-oktánový benzín 1,642 eura za liter. Liter nafty stál 1,433 eura a za LPG sme platili 0,738 eura za liter. Priemerná cena 95-oktánového benzínu na konci roka 2011 dosiahla hodnotu 1,456 eura za liter, 98-oktánový benzín sa predával po 1,590 eura za liter, cena nafty bola 1,412 eura za liter a LPG stálo 0,705 eura za liter.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies