Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
18. septembra 2013 14:34 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Moskva zníži dodávky ropy do Bieloruska o 42 %

Rusko zníži v štvrtom kvartáli dodávky ropy prostredníctvom ropovodu do Bieloruska o 42 %. Vyplýva to z exportného plánu krajiny. K tomuto kroku tak pristúpi po tom, ako Minsk minulý mesiac zatkol šéfa ruskej spoločnosti Uralkali, ktorá je najväčším producentom uhličitanu draselného na svete, Vladislava Baumgertnera. Rusko tak prostredníctvom ropovodu dodá bieloruským rafinériám v období októbra až decembra 3,1 mil. ton ropy, čo prestavuje 247 tis. barelov denne. Ide o výrazný pokles v porovnaní s tretím kvartálom, kedy plánuje dodávky na úrovni 5,3 mil. ton.

Zníženie dodávok už naznačil ruský vicepremiér Arkady Dvorkovič. Ten nalieha, aby Rusko dodalo bieloruským rafinériám tento rok 18,5 mil. ton ropy a nie 23 mil. ton, ktoré požaduje Minsk. Moskva doposiaľ v tomto roku v každom kvartáli dodala Bielorusku cez ropovod a železničnou dopravou približne 5,75 mil. ton ropy.

Transnefť, ktorá má v krajine monopol na dodávky prostredníctvom ropovodov, tiež informovala, že v septembri pre údržbu ropovodu zníži dodávky čierneho zlata do Bieloruska o 233 tis. ton. Vzťahy medzi Ruskom a Bieloruskom narúšajú sporadické nezhody týkajúce sa cien plynu a kvality potravín. Zatknutie šéfa ruskej spoločnosti však otriaslo vzťahmi týchto dvoch krajín, ktoré sú vo všeobecnosti považovaní za spojencov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame