Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod Gazprom
Plynovod spoločnosti Gazprom SITA/AP
9. februára 2014 15:39 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Moskva tlačí na Kyjev pre dlh za plyn

Ruský minister financií Anton Siluanov povedal, že Moskva svoje záväzky v oblasti poskytovania úverov Ukrajine splní, ale zároveň otvorene poukázal na dlh Kyjeva za plyn v sume 2,7 miliárd amerických dolárov.

Rusko zvýšilo ekonomický tlak na Ukrajinu spojením uvoľnenia nasledujúcej tranže v rámci balička pomoci Kyjevu v celkovej sume 15 mld. USD so splácaním dlhu za plyn ruskej firme Gazprom. Vo svojom vyjadrení to v sobotu spojil ruský minister financií Anton Siluanov po tom, ako Kremeľ potvrdil, že prezident Vladimir Putin mal v piatok súkromný rozhovor so svojim ukrajinským partnerom Viktorom Janukovyčom. Podrobnosti o rokovaní prezidentov však nezverejnili.

Moskva v decembri súhlasila s tým, že Kyjevu poskytne úvery a lacnejší plyn, aby mu pomohla splácať dlhy. Ukrajina, ktorej ekonomiku a národnú menu poškodzujú mesiace trvajúce protivládne protesty, veľmi potrebuje nasledujúcu úverovú tranžu od Ruska v sume 2 mld. USD. Ruský minister financií povedal, že svoje záväzky v oblasti poskytovania úverov Moskva splní, ale zároveň otvorene poukázal na dlh Ukrajiny za plyn v objeme 2,7 mld. USD. „Splníme, čo sme Ukrajine sľúbili, ale chceli by sme, aby ukrajinská strana plnila svoje záväzky,“ povedal Siluanov novinárom v Putinovom čiernomorskom letovisku Bočarov Ručej. Dlh za plyn bol splatný v závere januára, ale Ukrajina ho ešte úplne neuhradila, dodal.

Podrobnosti rokovania na piatkovej schôdzke Putina a Janukovyča nie sú známe. Predpokladá sa však, že podobné rozhovory prezidentov Ruska a Ukrajiny medzi štyrmi očami v závere minulého roka viedli Janukovyča k tomu, že na poslednú chvíľu sa rozhodol nepodpisovať obchodnú dohodu s Európskou úniou.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame