Moskva rokuje so záujemcami o Rosnefť

25. apríla 2016 11:41
SITA

Zámer ponúknuť strategickému investorovi zhruba 19 % akcií v najväčšej ruskej ropnej firme tento mesiac potvrdil ruský prezident Vladimir Putin.

Rosneft
Ilustračné foto SITA/AP

Ruská vláda rokuje s potenciálnymi záujemcami o kúpu podielov v ropných spoločnostiach Rosnefť a Bašnefť. Podľa agentúry Reuters o tom informovali v pondelok ruské médiá, ktoré citovali vicepremiéra Igora Šuvalova. Štátom kontrolovaná spoločnosť Rosnefť, v ktorej má takmer 20-percentný podiel britský koncern BP, je najväčším producentom ropy v krajine. Zámer ponúknuť strategickému investorovi vo firme zhruba 19-percentný podiel tento mesiac potvrdil ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský minister financií Anton Siluanov v závere minulého roka signalizoval, že Moskva plánuje urýchliť predaje štátnych aktív. Urýchlenie privatizácie je alternatívou k zvyšovaniu daní a čerpaniu rozpočtových rezerv. Podľa ministra je cieľom Ruska získať v roku 2016 z privatizácie 1 bilión rubľov (RUB). Okrem spoločnosti Rosnefť sa počíta aj s čiastočnou privatizáciou stredne veľkej ropnej firmy Bašnefť a dvoch najväčších štátom kontrolovaných bánk Sberbank a VTB.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?