Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod
Ilustračné foto gazprom.com
9. mája 2014 10:41 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Moskva pri Ukrajine stále trvá na platbách za plyn vopred

Gazprom pošle Kyjevu predbežný účet za jún pred 16. májom a bude dodávať plyn v objemoch odzrkadľujúcich platby, ktoré dostane do 31. mája.

Rusko požiada Ukrajinu, aby za júnové dodávky zemného plynu zaplatila vopred. Povedal to vo štvrtok večer ruský minister energetiky Alexander Novak. Energetická spoločnosť Gazprom uviedla, že aprílové dodávky plynu Ukrajine sa stali splatnými, ale nič sa neuhradilo, čiže celkový dlh Kyjeva za ruský plyn vzrástol na 3,51 mld. USD. „Na základe kontraktu nesplnenie povinností automaticky vedie k prechodu na platby za dodávky plynu vopred s účinnosťou od 1. júna,“ konštatoval Novak vo vyhlásení.

Ruské ministerstvo energetiky dodalo, že Gazprom pošle predbežný účet za jún pred 16. májom a bude dodávať plyn v objemoch odzrkadľujúcich platby, ktoré dostane do 31. mája. „Rusko nemôže a nemalo by ďalej samo niesť bremeno podpory ekonomiky Ukrajiny, poskytovať jej zľavy z ceny plynu a odpúšťať dlhy a v skutočnosti pokrývať deficit ukrajinského obchodu,“ uviedol Novak vo vyhlásení.

„Pri cene zhruba 480 USD za tisíc kubických metrov nemôžme platiť vopred,“ uviedol vo štvrtok ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan, ktorého citoval spravodajský portál bbc.com. Do apríla platil Kyjev za tisíc kubických metrov ruského plynu 268,50 USD.

Ukrajina tento týždeň dostala prvú tranžu v sume zhruba 3,2 mld. USD v rámci programu pomoci zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF) v objeme 17 mld. USD. Moskva dúfa, že tieto peniaze sa použijú na zaplatenie dlhu za plyn. Ukrajina chce zmeniť podmienky kontraktu z roku 2009, na základe ktorých nakupuje určený objem plynu, či ho potrebuje alebo nie, pričom cena 485 USD za tisíc kubických metrov je najvyššia v Európe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame