Moskva by sa chcela s Kyjevom dohodnúť na plyne tento týždeň

30. septembra 2014 13:40

Šéf ruského rezortu energetiky Alexander Novak zopakoval, že Kyjev musí zaplatiť aspoň časť zo svojho dlhu v sume 5,3 mld. USD a až potom ruská štátna plynárenská firma Gazprom obnoví dodávky Ukrajine.

Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA

Moskva dúfa, že sa s Kyjevom tento týždeň dohodne na harmonograme splátok ukrajinského dlhu za ruský plyn. Povedal to v utorok ruský minister energetiky Alexander Novak. Rusko zastavilo dodávky plynu Ukrajine v júni pre spor o jeho cenu. Po niekoľkých kolách rokovaní, ktoré sprostredkovala Európska únia, aj Moskva aj Kyjev uviedli, že minulý týždeň na stretnutí v Berlíne dosiahli pokrok.

Šéf ruského rezortu energetiky zopakoval, že Kyjev musí zaplatiť aspoň časť zo svojho dlhu v sume 5,3 mld. USD a až potom ruská štátna plynárenská firma Gazprom obnoví dodávky Ukrajine. „Je to pre nás vecou princípu, že časť dlhu sa musí uhradiť pred začiatkom dodávok,“ povedal Novak novinárom počas návštevy Kazachstanu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Novak ďalej uviedol, že Kyjev je ochotný zaplatiť 3,1 mld. USD, ale ešte treba dohodnúť harmonogram a cenu. Moskva chce, aby Kyjev peniaze poslal v dvoch splátkach, a to 2 mld. USD pred obnovením dodávok plynu a 1,1 mld. USD do konca tohto roka. Ukrajina podľa ruského ministra energetiky chce peniaze poslať v troch splátkach, a to v sumách 1,5 mld. USD, 0,8 mld. USD a 0,8 mld. USD. Kyjev okrem toho chce, aby sa najprv obnovili dodávky plynu.Čo si o tom myslíte?