Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti
Ilustračné foto. SITA
30. septembra 2014 13:40 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Moskva by sa chcela s Kyjevom dohodnúť na plyne tento týždeň

Šéf ruského rezortu energetiky Alexander Novak zopakoval, že Kyjev musí zaplatiť aspoň časť zo svojho dlhu v sume 5,3 mld. USD a až potom ruská štátna plynárenská firma Gazprom obnoví dodávky Ukrajine.

Moskva dúfa, že sa s Kyjevom tento týždeň dohodne na harmonograme splátok ukrajinského dlhu za ruský plyn. Povedal to v utorok ruský minister energetiky Alexander Novak. Rusko zastavilo dodávky plynu Ukrajine v júni pre spor o jeho cenu. Po niekoľkých kolách rokovaní, ktoré sprostredkovala Európska únia, aj Moskva aj Kyjev uviedli, že minulý týždeň na stretnutí v Berlíne dosiahli pokrok.

Šéf ruského rezortu energetiky zopakoval, že Kyjev musí zaplatiť aspoň časť zo svojho dlhu v sume 5,3 mld. USD a až potom ruská štátna plynárenská firma Gazprom obnoví dodávky Ukrajine. „Je to pre nás vecou princípu, že časť dlhu sa musí uhradiť pred začiatkom dodávok,“ povedal Novak novinárom počas návštevy Kazachstanu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Novak ďalej uviedol, že Kyjev je ochotný zaplatiť 3,1 mld. USD, ale ešte treba dohodnúť harmonogram a cenu. Moskva chce, aby Kyjev peniaze poslal v dvoch splátkach, a to 2 mld. USD pred obnovením dodávok plynu a 1,1 mld. USD do konca tohto roka. Ukrajina podľa ruského ministra energetiky chce peniaze poslať v troch splátkach, a to v sumách 1,5 mld. USD, 0,8 mld. USD a 0,8 mld. USD. Kyjev okrem toho chce, aby sa najprv obnovili dodávky plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies