Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Moldava na mape elektromobility

Elektromobil e mobilita nabíjacia stanica VSE
Ilustračné foto VSE

Od polovice júna môžu majitelia elektromobilov dobíjať svoje vozidlá už aj v Moldave nad Bodvou. Toto mesto je tak ďalším bodom na zapĺňajúcej sa mape nabíjacích bodov na území Slovenska. Nabíjacia stanica od Východoslovenskej energetiky a.s. (VSE) sa nachádza v prevádzke Piano Club Café na Školskej ulici č. 353/8.

Ide o prvú iniciatívu súkromného podnikateľa v regióne, ktorý sa rozhodol do portfólia svojich služieb zaradiť aj verejne prístupnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Národná mapa e-mobility www.kdenabijat.sk sa tak na východe Slovenska opäť zahusťuje. Popri verejne dostupných nabíjačkách od VSE v Košiciach, Poprade, Prešove, Štóse a Levoči vedia fanúšikovia elektropohonu dobiť svoje vozidlá aj v nabíjačkách iných prevádzkovateľov v Trebišove, Prešove a ďalších mestách.

Synergie

„Iniciatívu v Moldave vnímame ako prelomový bod. Ide o jedno z prvých miest, kde sa podarilo spojiť úsilie súkromného sektora a samosprávy,“ hodnotí otvorenie nabíjacej stanice v mene Skupiny VSE Holding riaditeľ divízie Enerkos Vojtech László. Nabíjačka v Moldave korešponduje s ambíciou mesta podporiť formy dopravy, ktoré odľahčia životnému prostrediu predovšetkým v mestách. „Aj preto sme sa rozhodli podpísať Memorandum o podpore elektromobility s našimi partnermi z VSE,“ konštatuje primátor Moldavy nad Bodvou Slavomír Borovský. „Zriadenie nabíjacej stanice vnímame ako krok vpred v rozvoji našich služieb poskytovaných pre verejnosť,“ povedal Ladislav Görcsös, majiteľ reštaurácie Piano Club Café v Moldave nad Bodvou. Reštaurácia Piano Club Café tak pribudne na národnú mapu nabíjacej infraštruktúry, ktorá už druhý rok pomáha elektromobilistom na Slovensku nachádzať nabíjacie stanice od rôznych operátorov. Nabíjačka v Moldave nad Bodvou bude ako ďalšiu pridanú hodnotu ponúkať nabíjanie zadarmo.

Prinášame energiu na cesty

VSE vidí pri podpore elektromobility svoju úlohu predovšetkým v oblasti nabíjacej infraštruktúry. Aj preto vybudovala jednu z najpočetnejších sietí verejných nabíjačiek, ktoré sú k dispozícii okrem východného Slovenska aj v Nitre a Bratislave. „Od roku 2010 sa snažíme byť lídrom pri uvádzaní konceptu e-mobility na slovenské cesty. Aj preto sme ako prví na Slovensku zakúpili v roku 2011 výhradne elektrické vozidlo do svojho vozového parku a každý rok sa snažíme priniesť niečo nové v oblasti e-mobility pre verejnosť,“ zdôrazňuje V. László.

Prečo elektromobilita?

Elektrický pohon vozidiel má budúcnosť. Elektrické autá neprodukujú v mieste prevádzky CO2, sú tiché a náklady na prejdenie 100 km sú 4 až 5-krát nižšie ako pri konvenčných pohonoch (pri dnešných cenách elektriny sú to zhruba 2 € na 100 km). Predovšetkým v oblasti mestskej mobility má elektrický pohon najväčší potenciál. Až 80% jázd v Európe je totiž do 40 km, čo je ideálne aj vzhľadom na dojazd vozidiel.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor VSEDátum 24. júna 2015 13:15

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...