Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil e mobilita nabíjacia stanica VSE
Ilustračné foto VSE
24. júna 2015 13:15 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od VSESITA

Moldava na mape elektromobility

Od polovice júna môžu majitelia elektromobilov dobíjať svoje vozidlá už aj v Moldave nad Bodvou. Toto mesto je tak ďalším bodom na zapĺňajúcej sa mape nabíjacích bodov na území Slovenska. Nabíjacia stanica od Východoslovenskej energetiky a.s. (VSE) sa nachádza v prevádzke Piano Club Café na Školskej ulici č. 353/8.

Ide o prvú iniciatívu súkromného podnikateľa v regióne, ktorý sa rozhodol do portfólia svojich služieb zaradiť aj verejne prístupnú nabíjaciu stanicu pre elektromobily. Národná mapa e-mobility www.kdenabijat.sk sa tak na východe Slovenska opäť zahusťuje. Popri verejne dostupných nabíjačkách od VSE v Košiciach, Poprade, Prešove, Štóse a Levoči vedia fanúšikovia elektropohonu dobiť svoje vozidlá aj v nabíjačkách iných prevádzkovateľov v Trebišove, Prešove a ďalších mestách.

Synergie

„Iniciatívu v Moldave vnímame ako prelomový bod. Ide o jedno z prvých miest, kde sa podarilo spojiť úsilie súkromného sektora a samosprávy,“ hodnotí otvorenie nabíjacej stanice v mene Skupiny VSE Holding riaditeľ divízie Enerkos Vojtech László. Nabíjačka v Moldave korešponduje s ambíciou mesta podporiť formy dopravy, ktoré odľahčia životnému prostrediu predovšetkým v mestách. „Aj preto sme sa rozhodli podpísať Memorandum o podpore elektromobility s našimi partnermi z VSE,“ konštatuje primátor Moldavy nad Bodvou Slavomír Borovský. „Zriadenie nabíjacej stanice vnímame ako krok vpred v rozvoji našich služieb poskytovaných pre verejnosť,“ povedal Ladislav Görcsös, majiteľ reštaurácie Piano Club Café v Moldave nad Bodvou. Reštaurácia Piano Club Café tak pribudne na národnú mapu nabíjacej infraštruktúry, ktorá už druhý rok pomáha elektromobilistom na Slovensku nachádzať nabíjacie stanice od rôznych operátorov. Nabíjačka v Moldave nad Bodvou bude ako ďalšiu pridanú hodnotu ponúkať nabíjanie zadarmo.

Prinášame energiu na cesty

VSE vidí pri podpore elektromobility svoju úlohu predovšetkým v oblasti nabíjacej infraštruktúry. Aj preto vybudovala jednu z najpočetnejších sietí verejných nabíjačiek, ktoré sú k dispozícii okrem východného Slovenska aj v Nitre a Bratislave. „Od roku 2010 sa snažíme byť lídrom pri uvádzaní konceptu e-mobility na slovenské cesty. Aj preto sme ako prví na Slovensku zakúpili v roku 2011 výhradne elektrické vozidlo do svojho vozového parku a každý rok sa snažíme priniesť niečo nové v oblasti e-mobility pre verejnosť,“ zdôrazňuje V. László.

Prečo elektromobilita?

Elektrický pohon vozidiel má budúcnosť. Elektrické autá neprodukujú v mieste prevádzky CO2, sú tiché a náklady na prejdenie 100 km sú 4 až 5-krát nižšie ako pri konvenčných pohonoch (pri dnešných cenách elektriny sú to zhruba 2 € na 100 km). Predovšetkým v oblasti mestskej mobility má elektrický pohon najväčší potenciál. Až 80% jázd v Európe je totiž do 40 km, čo je ideálne aj vzhľadom na dojazd vozidiel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame