Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafinéria Mol
Rafinéria spoločnosti MOL mol.hu
20. februára 2018 11:31 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

MOL vlani s nárastom zisku

Zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) bol vlani na úrovni 2,45 mld. USD.

Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL ukončila minulý rok s čistým ziskom v objeme 1,11 mld. amerických dolárov (USD). V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 18 %. Zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi (EBITDA) bol vlani na úrovni 2,45 mld. USD. Voľné hotovostné prostriedky skupiny medziročne vzrástli o 21 % na úroveň 1,41 miliardy dolárov a výrazne prevýšili ročné plány.

„Minulý rok bol ďalším rokom, v ktorom sme dosiahli vynikajúce finančné výsledky. Rovnako dôležité je, že to bol rok viditeľného pokroku na našej transformačnej ceste, vytýčenej stratégiou skupiny MOL do roku 2030,“ okomentoval dosiahnuté výsledky predseda predstavenstva MOL Zsolt Hernádi. Podľa neho skupina pri strategickej transformácii dosiahla významný posun v projekte v oblasti chemikálií (polyolov). „Tento rok očakávame zisk pred zdanením, úrokmi a odpismi vo výške približne 2,2 miliardy USD, čo nám umožní financovať naše transformačné projekty a zvýšiť dividendy pre našich akcionárov,“ konštatoval Hernádi.

Divízia Upstream dosiahla EBITDA vo výške 854 miliónov USD. V porovnaní s rokom 2016 to vďaka vyšším cenám ropy Brent a zemného plynu predstavuje nárast o 26 %. „Striktnou nákladovou disciplínou segment takmer zdvojnásobil výšku voľných hotovostných prostriedkov na úroveň 14 USD za každý vyprodukovaný barel, vďaka čomu bol jeho podiel na tvorbe hotovosti skupiny v roku 2017 jedným z najvyšších. Priemerná denná produkcia bola 107 400 barelov ropného ekvivalentu, teda mierne pod ročným plánom, čo bolo spôsobené nižším podielom Spojeného kráľovstva,“ dodala skupina.

Divízia Downstream si udržala si významný podiel na príjmoch vo výške takmer polovice zisku pred zdanením, úrokmi a odpismi očisteného o náklady súvisiace s precenením zásob (clean CCS EBITDA) na úrovni 1,18 miliardy USD. „Segment zvýšil svoj podiel o 2 % oproti už tak vysokému základu, a to vďaka interným programom na zvýšenie efektívnosti a externému prostrediu, ktoré bolo naďalej priaznivé,“ doplnil MOL.

Služby zákazníkom pokračovali v dvojcifernom raste, k čomu prispela zvyšujúca sa spotreba palív (4 % nárast v roku 2017 v strednej a východnej Európe) a priaznivé marže. Tento segment dosiahol EBITDA vo výške 358 miliónov USD, čo je medziročný nárast o 17 %. „Vďaka rozširovaniu nepalivového konceptu Fresh Corner nárast nepalivovej marže aj naďalej prevyšuje palivovú maržu, pričom jej podiel na celkovej maloobchodnej marži dosiahol v poslednom štvrťroku 2017 nové maximum vo výške 26 %,“ konštatoval MOL.

Skupina MOL je integrovaná, medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Budapešti v Maďarsku a vyše 100-ročnými skúsenosťami. Aktívne pôsobí vo viac ako 30 štátoch a jej medzinárodný tím tvorí 25 tisíc pracovníkov. V súčasnosti má skupina výrobné aktivity v ôsmich krajinách a ťažobné aktíva v trinástich krajinách. Skupina MOL prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Má tiež vlastnú sieť viac ako 2 000 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame