Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafinéria Mol
Rafinéria spoločnosti MOL mol.hu
24. marca 2016 17:17 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

MOL má lepší výhľad ratingu od agentúry Fitch

Zmena výhľadu odzrkadľuje názor agentúry, že MOL by mal byť schopný udržať si konzervatívny finančný profil napriek nižším cenám ropy v roku 2016.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zlepšila výhľad maďarskej ropnej a plynárenskej spoločnosti MOL na stabilný z negatívneho a potvrdila jej dlhodobý emisný rating (IDR) na úrovni BBB-. „Zmena výhľadu odzrkadľuje náš názor, že MOL by mal byť schopný udržať si konzervatívny finančný profil napriek nižším cenám ropy v roku 2016 a klesajúcim rafinérskym maržiam,“ uviedla agentúra. Zisk firmy pred úrokmi, zdanením a odpismi (EBITDA) z rafinérskej činnosti v roku 2015 sa takmer zdvojnásobil na 1,65 mld. USD. To úplne vykompenzovalo slabší zisk MOL-u z ťažobnej činnosti a celkový zisk EBIDTA medziročne stúpol o 13 %.

Lepší rating ako má Maďarsko

Fitch ďalej uviedol, že spoločnosť MOL prejavuje iba obmedzenú závislosť od maďarskej ekonomiky, keďže dva hlavné motory jej zisku – a to ceny ropy a rafinérske marže – sú viac ovplyvňované globálnymi faktormi. „To nám umožňuje prideliť MOL-u vyšší rating ako je rating maďarskej vlády (BB+/pozitívny výhľad),“ konštatoval Fitch.

Skupina MOL pôsobí vo viac ako 40 krajinách a zamestnáva viac ako 27 tisíc ľudí po celom svete. Skupina prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Vlastní sieť viac než 1 750 čerpacích staníc v 12 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Členom MOL je aj slovenská rafinérsko-petrochemická skupina Slovnaft.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame