Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba more
Ilustračné foto
13. decembra 2013 10:38 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

MOL kúpil práva na morskú ťažbu ropy v Severnom mori

Maďarská skupina kúpila práva od nemeckej spoločnosti Wintershall za 375 miliónov amerických dolárov.

Skupina MOL kúpila od spoločnosti Wintershall práva na ťažbu ropy v Severnom mori so 14 licenciami. Kúpna cena je 375 miliónov USD, konečná suma sa však ešte môže zmeniť. „Severné more je správnym regiónom pre strategický krok. Severné more je v porovnaní s niektorými inými našimi investíciami rozvinutou oblasťou s relatívne nízkym politickým rizikom. Znižuje sa tým celkové „politické riziko“ nášho segmentu prieskumu a ťažby ropy,“ povedal predseda predstavenstva MOL Zsolt Hernádi.

Súčasne s touto transakciou MOL a Wintershall tiež podpísali strategické memorandum o spolupráci v oblasti rozvoja partnerstva a spoločného úsilia o prieskum a ťažbu ropy v Severnom mori aj na Blízkom východe. „Bezpečnosť dodávok v Európe začína na jej vlastnom prahu, v Severnom mori. Nielen pre to, že je to štvrtý najväčší región na svete v oblasti prieskumu a ťažby ropy, ale je tiež jedným z najstabilnejších. Okrem toho ešte stále má veľký potenciál, ako ukázali objavy v posledných rokoch,“ dodal generálny riaditeľ spoločnosti Wintershall Rainer Seele.

Skupina MOL je integrovaná medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Budapešti. Pôsobí vo viac ako 40 krajinách sveta a zamestnáva takmer 28 tisíc ľudí po celom svete. Prevádzkuje päť rafinérií a dve petrochemické jednotky v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku, v Chorvátsku a v Taliansku. Skupina MOL má tiež vlastnú sieť viac ako 1 700 čerpacích staníc v 11 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

Wintershall Holding GmbH so sídlom v nemeckom Kasseli, je dcérskou spoločnosťou BASF. Spoločnosť pôsobí viac ako 80 rokov v oblasti prieskumu a ťažby ropy a zemného plynu. Wintershall sa zameriava na oblasti Európy, severnej Afriky, Južnej Ameriky, Ruska a región Kaspického mora. Okrem toho, tieto aktivity dopĺňa rastúci prieskum v Arabskom zálive. V súčasnosti spoločnosť zamestnáva viac ako 2 500 zamestnancov po celom svete z 40 krajín a je najväčším producentom ropy a zemného plynu v Nemecku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame