Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafinéria Mol
Rafinéria MOL mol.hu
20. júla 2017 14:46 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

MOL investuje do novej výroby jednu miliardu dolárov

Skupina MOL už podpísala licenčné zmluvy so spoločnosťami Evonik a Thyssenkrupp, ktoré jej umožnia vyrábať propylénoxid, ktorý je kľúčovým prvkom pre výrobu polyéterických polyolov využívaných v automobilovom či nábytkárskom priemysle.

Skupina MOL, do ktorej patrí aj bratislavská rafinéria Slovnaft, začína s realizáciou investičného projektu za jednu miliardu USD zameraného na výrobu polyéterických polyolov. Tie sa využívajú v automobilovom, obalovom či nábytkárskom priemysle. Skupina MOL už podpísala licenčné zmluvy so spoločnosťami Evonik a Thyssenkrupp, ktoré jej umožnia vyrábať propylénoxid, čo je kľúčový prvok pre výrobu polyéterických polyolov.

„Dnešná dohoda s našimi renomovanými partnermi predstavuje dôležitý krok pri realizácii stratégie skupiny MOL do roku 2030, ktorá nás transformuje na poprednú chemickú spoločnosť v strednej a východnej Európe. Prvým rozhodujúcim investičným krokom pri premene na významného európskeho hráča je projekt Polyol. Inovatívna technológia, šetrná k životnému prostrediu, nám umožní stať sa jediným integrovaným výrobcom polyolu v našom regióne a bude tiež vstupnou bránou do ďalších vysoko ziskových oblastí chemického priemyslu,“ uviedol predseda predstavenstva skupiny MOL Zsolt Hernádi.

Podpísané licenčné zmluvy sa týkajú nákupu technologických licencií a projektových balíkov pre technológiu na výrobu propylénoxidu. Poskytovateľom licencie pre výrobnú jednotku peroxidu vodíka, ktorý sa bude využívať len na výrobu propylénoxidu, je spoločnosť Evonik, kým konzorcium spoločností Evonik a Thyssenkrupp Industrial Solutions AG bude licenzorom výrobnej jednotky propylénoxidu. Zmluvy so spoločnosťou Thyssenkrupp sa týkajú neskorších fáz inžinieringu a realizačných fáz výrobnej jednotky, kým zmluvy so spoločnosťou Evonik sú zamerané na dodávky vhodných katalyzátorov.

Skupina MOL je integrovaná, medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť s centrálou v Budapešti. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách, zamestnáva 25 tisíc ľudí a má viac ako sto rokov skúseností v odvetví rafinérskeho priemyslu. V súčasnosti má MOL výrobné aktivity v ôsmich krajinách a prieskumné aktíva v trinástich krajinách. Prevádzkuje štyri rafinérie a dva petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku. Skupina MOL tiež vlastní sieť dvetisíc čerpacích staníc v desiatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame