Mochovce môžu stavať ďalej. Nové konanie neprinieslo zmeny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce Marcela Dargajová

Najvyšší súd uložil Úradu jadrového dozoru SR povinnosť vyhlásiť nové dodatočné rozkladové konanie o zmene stavby pred dokončením tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Opätovné konanie bolo v ostatných dňoch ukončené.

Spoločnosti Greenpeace nevyšiel zrejme jeden z posledných pokusov ako zastaviť dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Ochranári boli v lete minulého roka úspešní na Najvyššom súde SR. Ten sa totiž nestotožnil s rozhodnutím krajského súdu, a zrušil zhruba šesť rokov staré rozhodnutie, v ktorom Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD) zamietol organizácii Greenpeace účasť na konaní o zmene stavby pred dokončením dvoch mochoveckých blokov. Najvyšší súd tak uložil úradu povinnosť vyhlásiť nové dodatočné rozkladové konanie v tejto veci. To v ostatných dňoch skončilo. S výsledkom, že nové konanie neprinieslo do procesu dostavby jadrových blokov zmeny. „Pripomienky a návrhy účastníkov konania uplatnené v uvedenom konaní nevniesli ani do procesu ani do dokumentácie nové skutočnosti, ktoré by odôvodňovali iné rozhodnutie v tejto veci,“ uviedla pre náš portál hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká.

Spokojný dozorný orgán

Úrad neskrýva spokojnosť s výsledkom opätovného konania. Má za to, že toto konanie potvrdilo rozhodnutie úradu spred šiestich rokoch. „Po vykonaní všetkých potrebných úkonov v rámci opätovného rozkladového konania predsedníčka ÚJD rozhodla, že opätovné rozkladové konanie preukázalo vecnú správnosť záverov rozhodnutia úradu z roku 2008 na prvom stupni,“ dodala Hosťovecká.

Nespokojný Greenpeace

Ochranári už počas opätovného konania vyjadrovali svoju nespokojnosť voči prístupu ÚJD v tomto procese. Napríklad sa im nepáčila vyčiernená dokumentácia na posudzovanie povolenia k dostavbe mochoveckých blokov. „Dokumenty boli zverejnené v podobe, ktorá sa nedá nazvať inak ako absurdnou. Napriek tomu, že sme sa tentoraz dostali na rozdiel od minulosti aj k predbežnej bezpečnostnej správe, ktorá je pre posudzovanie kľúčová, informácie v nej boli vyčiernené alebo vybielené tak, že sa z nej nič nedozviete,“ upozornil počas konania koordinátor kampaní Greenpeace Slovensko Pavol Široký. ÚJD je presvedčený, že vyčiernenie časti dokumentácie malo svoje opodstatnenie. „V dokumentácii, ktorá bola sprístupnená sa nachádzajú citlivé informácie. Ich zverejnenie by sa mohlo použiť na naplánovanie a vykonanie činností s cieľom spôsobiť narušenie alebo zničenie jadrového zariadenia, a tým nepriaznivo ovplyvniť bezpečnosť verejnosti a spôsobiť ekologickú alebo ekonomickú škodu,“ hovorí Hosťovecká, podľa ktorej vyčiernenie dokumentácie zabezpečila pre úrad nezávislá spoločnosť.

Bola to fraška?

Viacerí ochranári tvrdia, že celé rozkladové konanie, ktoré musel ÚJD na základe súdu opätovne vykonať, bolo len fraškou. Úrad takéto vyhlásenia rázne odmieta. „Ktokoľvek mohol uplatniť svoje pripomienky a stanoviská. Úradu boli doručené pripomienky a po ich preskúmaní a vyhodnotení sme v spolupráci s obcou Kalná nad Hronom zorganizovali verejné prerokovanie pripomienok. Účelom prerokovania bolo dôkladne ozrejmiť problematiku opätovného rozkladového konania, prezentovať doručené pripomienky, návrhy a podnety, ich vyhodnotenie, ako i vyjadrenie úradu k nim. Na uvedenom verejnom prerokovaní sa zúčastnili aj zástupcovia Greenpeace. Sme toho názoru, že požadovaný priestor vytvorený bol,“ konštatovala Hosťovecká.

Ešte to nevzdávajú

Greenpeace chce v najbližších dňoch vyhodnotiť rozhodnutie ÚJD. Následne plánuje podniknúť ďalšie právne kroky. „Celé nové rozkladové konanie, ktoré musel ÚJD vyhlásiť po prehratom súdnom spore na Najvyššom súde SR, bola iba fraška, ktorá má zalepiť verejnosti oči. Nové konanie ani nemohlo do procesu dostavby Mochoviec priniesť nové skutočnosti, pretože úrad nezverejnil takmer žiadne informácie, z ktorých by bolo možné zistiť kvalitu projektu alebo vplyv elektrárne na životné prostredie. Považujeme za absurdné, aby prebiehal povoľovací proces vo veci dostavby jadrovej elektrárne a zároveň pokračovala samotná výstavba. Za porušenie slovenskej aj európskej legislatívy považujeme tiež skutočnosť, že nebolo vykonané posudzovanie vplyvov elektrárne na životné prostredie,“ dodal na záver Široký.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie GreenpeaceÚJD Úrad jadrového dozoru Slovenskej republiky