Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Juraj Miškov
Nezaradený poslanec Národnej rady SR Juraj Miškov SITA
18. októbra 2015 12:55 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Miškov chce, aby plénum rokovalo o kontrole v elektrárňach

Správa Najvyššieho kontrolného úradu SR v Slovenských elektrárňach bola podľa poslanca NR SR Martina Chrena potvrdením nezrovnalostí pri určení privatizačnej ceny.

Bývalý minister hospodárstva a súčasný poslanec Národnej rady SR Juraj Miškov nechápe, prečo ešte predseda parlamentu nezverejnil správu o výsledkoch kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) v Slovenských elektrárňach. „Správa je v utajenom režime a väčšina poslancov sa s ňou neoboznámi, hoci o vykonaní kontroly rozhodli hlasovaním všetkých. Plénum pritom bežne rokuje o materiáloch v režime vyhradené a dôverné, a je na to technicky zabezpečené,“ uviedol Miškov.

Podľa jeho spolustraníka zo strany SKOK Martina Chrena, ktorý sa so správou mal možnosť oboznámiť, tvrdí, že nie je dôvod, aby o nej nemohol rokovať celý parlament. „Žiaľ, nemôžem hovoriť o detailoch, ale pre mňa správa bola potvrdením toho, čo sme už v minulosti dôrazne kritizovali vrátane nezrovnalostí pri určení privatizačnej ceny,“ konštatoval Chren. „Všetci majú právo vedieť výsledky hĺbkovej kontroly Slovenských elektrární,“ uzavrel Miškov, ktorý vyzval predsedu parlamentu Petra Pelegriniho, aby správu v pléne zverejnil.

Kontrola NKÚ, ktorá začala v decembri minulého roka a fyzicky sa skončila v apríli tohto roka, mala súvisieť s dostavbou dvoch mochoveckých blokov. Bývalému ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi sa totiž nepozdávalo neustále zvyšovanie prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Požiadal preto predsedu parlamentu, aby poslancom predložil uznesenie, v ktorom požiadajú NKÚ o vykonanie kontroly v Slovenských elektrárňach. Poslanci následne kontrolu schválili.

Tretí mochovecký blok by mal byť aj vďaka prijatým opatreniam definitívne dostavaný v novembri roku 2016 a štvrtý následne v roku 2017. Podľa pôvodných plánov sa však dostavba mala ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrové bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Dostavba mochoveckých blokov si podľa ostatného schváleného rozpočtu vyžiada 4,6 mld. eur. Začínalo sa však na sume 2,8 mld. eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame