Ministrovi sa nepáči ani nižšia odmena za Gabčíkovo. Chce zneplatniť zmluvu.

11. októbra 2017 15:26
SITA

Minister Žiga naznačil, že ešte sa možno bude dať spochybniť celá zmluva medzi štátnou spoločnosťou MH Manažment a advokátskou kanceláriou.

Ziga.jpg

Minister hospodárstva Peter Žiga nie je spokojný s novou vyrokovanou odmenou pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána za vyhratú medzinárodnú arbitráž o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. „Ja som očakával tú sumu niekde na úrovni medzi jedným a dvoma percentami,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Žiga. Spoločnosť MH Manažment sa v utorok dohodla s advokátskou kanceláriou na znížení odmeny zo 64 miliónov eur na 17,64 milióna eur.

Minister naznačil, že ešte sa možno bude dať spochybniť celá zmluva medzi štátnou spoločnosťou MH Manažment a spomínanou advokátskou kanceláriou. „Stále pracujeme aj s verziou a s právnym názorom, že táto zmluva nemusí byť vôbec platná. A to z toho dôvodu pretože nebola dobre zverejnená. Ideme pracovať s touto alternatívou. Potrebujeme však dôsledný právny názor, preto sme požiadali o pomoc ministerstvo spravodlivosti,“ dodal Žiga s tým, že v najbližších dňoch zrejme vyvodí pre kauzu Gabčíkovo aj personálne dôsledky.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská je tiež presvedčená, že ani znížená odmena nie je adekvátna. „Treba s tou témou ešte pracovať. Štát zjavne zlyhal. Treba sa však pozrieť aj na advokátsku etiku,“ konštatovala Žitňanská.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?