Ministri odobrili vznik agentúry pre núdzové zásoby ropy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Transpetrol zásoby ropy
Členom agentúry sa môže stať aj ktorýkoľvek vybraný podnikateľ, ktorému vznikla povinnosť zabezpečiť udržiavanie núdzových zásob ropy. SITA

Vzniku Agentúry pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov už nestojí nič v ceste. Ministri totiž na svojom stredajšom rokovaní schválili zakladateľskú zmluvu agentúry, ako aj jej stanovy. Novovzniknutá agentúra bude obstarávať, skladovať, nakladať a uvoľňovať núdzové zásoby ropy a ropných produktov. Zakladajúcimi členom agentúry je Spoločnosť pre skladovanie, ktorú za týmto účelom založili Správa štátnych hmotných rezerv SR a Transpetrol. Členom agentúry sa môže stať aj ktorýkoľvek vybraný podnikateľ, ktorému vznikla povinnosť zabezpečiť udržiavanie núdzových zásob ropy. Štát bude mať v agentúre zásadné rozhodujúce vetovacie, schvaľovacie, či dozorovacie právomoci.

Štát si v agentúre, ktorá bude mať formu akciovej spoločnosti, ponechá podiel minimálne 70 %. Podľa Správy štátnych hmotných rezerv, súčasný model správy núdzových zásob nadmerne zaťažoval štátnu kasu. Agentúra bude musieť po jej vzniku odkúpiť od správy hmotných rezerv zhruba 520 tis. metrov kubických núdzových zásob ropy a približne 340 tis. metrov kubických ropných výrobkov. Týmto by si mal štát prilepšiť o vyše 480 mil. eur. Vytvorenie takejto agentúry má podľa ministerstva hospodárstva aj ďalšie výhody pre štát. „Model „odvetvovo-verejnej“ agentúry je transparentný, nedeformuje trh a zachováva istotu pre krajinu, keďže vykazované núdzové zásoby sú aj skutočne skladované a pripravené pre použitie.

Doteraz na Slovensku spravovala núdzové zásoby ropy a ropných produktov Správa štátnych hmotných rezerv SR. Za celú prevádzku a financovanie systému je tak v súčasnosti finančne aj organizačne zodpovedný len štát. Slovensko aktuálne udržiava núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov na úrovni 93 dní priemernej dennej spotreby za minulý rok, pričom denná spotreba predstavovala približne 6 300 ton. Na základe európskej smernice, ktorá upravuje metodiku výpočtu úrovne núdzových zásob podľa priemerných čistých denných dovozov, nedosahujú súčasné zásoby požadovaných 90 dní. Je preto potrebné doplniť núdzové zásoby tak, aby koncom tohto roka boli v súlade s európskou smernicou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRTranspetrolVláda SR