Ministri energetiky EÚ sa dohodli na podiele biopalív

15. júna 2014 15:54

Piatková dohoda počíta s podielom vo výške 7 %. Musí ju však ešte schváliť nový Európsky parlament, ktorý by sa ňou mal zaoberať neskôr v tomto roku.

Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Ministri energetiky členských krajín EÚ sa v piatok dohodli na podiele biopalivovej zložky v benzíne a nafte napriek kritike, že výroba biopalív z poľnohospodárskych plodín prináša viac škody ako úžitku. Dohoda ukončila patovú situáciu, ktorá vznikla v minulom roku, keď sa vlády nedokázali dohodnúť na päťpercentnom podiele biopalív v pohonných hmotách. Piatková dohoda počíta s podielom vo výške 7 %. Musí ju však ešte schváliť nový Európsky parlament, ktorý by sa ňou mal zaoberať neskôr v tomto roku.

„Myslíme si, že tento návrh je omnoho lepší ako nič,“ povedal európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger. „Musíme podporovať výskum a vývoj dokonalejších biopalív, aby sme ich mohli posunúť z prvej generácie do druhej a tretej generácie,“ doplnil v súvislosti so sofistikovanejším biopalivami.

Hranica siedmich percent je súčasťou cieľa získavať do roku 2020 desať percent pohonných hmôt z obnoviteľných zdrojov. Analytici však hovoria o tom, že táto dohoda bude znamenať, že sa cieľ naplniť nepodarí. V súčasnosti sa z obnoviteľných zdrojov vyrába v EÚ 5 % pohonných hmôt.

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?