Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ministri energetiky EÚ sa dohodli na podiele biopalív

Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net

Ministri energetiky členských krajín EÚ sa v piatok dohodli na podiele biopalivovej zložky v benzíne a nafte napriek kritike, že výroba biopalív z poľnohospodárskych plodín prináša viac škody ako úžitku. Dohoda ukončila patovú situáciu, ktorá vznikla v minulom roku, keď sa vlády nedokázali dohodnúť na päťpercentnom podiele biopalív v pohonných hmotách. Piatková dohoda počíta s podielom vo výške 7 %. Musí ju však ešte schváliť nový Európsky parlament, ktorý by sa ňou mal zaoberať neskôr v tomto roku.

„Myslíme si, že tento návrh je omnoho lepší ako nič,“ povedal európsky komisár pre energetiku Günther Oettinger. „Musíme podporovať výskum a vývoj dokonalejších biopalív, aby sme ich mohli posunúť z prvej generácie do druhej a tretej generácie,“ doplnil v súvislosti so sofistikovanejším biopalivami.

Hranica siedmich percent je súčasťou cieľa získavať do roku 2020 desať percent pohonných hmôt z obnoviteľných zdrojov. Analytici však hovoria o tom, že táto dohoda bude znamenať, že sa cieľ naplniť nepodarí. V súčasnosti sa z obnoviteľných zdrojov vyrába v EÚ 5 % pohonných hmôt.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 15. júna 2014 15:54

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...