Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žiga ministerstvo hospodárstva vláda
Minister hospodárstva Peter Žiga. SITA
5. októbra 2018 13:54 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Ministerstvo už má v rozpočte peniaze na energetické kompenzácie

Ministerstvo financií SR mu vo svojom návrhu rozpočtu na budúci rok navrhlo výdavky vo výške 428 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 172 miliónov eur.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) by malo v budúcom roku hospodáriť s väčším rozpočtom ako v tomto roku. Ministerstvo financií SR mu vo svojom návrhu rozpočtu na budúci rok navrhlo výdavky vo výške 428 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 172 miliónov eur. Peniaze by mali smerovať na reštrukturalizáciu priemyselných odvetví, na podporu podnikania, na výskum a vývoj, na regionálny rozvoj či na administratívu.

Kompenzácie pre podniky

Výdavky na reštrukturalizáciu priemyselných odvetví v návrhu rozpočtu na budúci rok predstavujú sumu 115 miliónov eur, čo je oproti tomuto roku viac o 47,4 milióna eur. Zhruba 40 miliónov eur z týchto prostriedkov by malo smerovať na zníženie cien elektriny pre energeticky náročné podniky. O kompenzácii pre spoločnosti hovorí novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií, ktorá je v súčasnosti v druhom čítaní v Národnej rade SR. Minister hospodárstva Peter Žiga pri predstavovaní novely zákona pôvodne počítal vynaložiť na kompenzácie pre zhruba 200 energeticky náročných podnikov 80 miliónov eur.

Na baníctvo

V oblasti rudného baníctva rastú výdavky na budúci rok oproti schválenému rozpočtu na tento rok o 6 miliónov eur na necelých 80 miliónov eur. Peniaze sú určené na technické práce na plnenie úloh obsiahnutých v pláne útlmového programu, práce ktorých útlm po dlhoročnej intenzívnej činnosti nebol dokončený a na zákonné sociálne náklady. Výdavky ďalej smerujú na zabezpečovanie alebo likvidáciu starých banských diel a ich následkov. Výdavky v tejto oblasti sú tiež smerované do oblasti uhoľného baníctva na deputátne uhlie pre dôchodcov a vdovy po baníkoch vo výške 281 tisíc eur.

Medziročne tiež rastie transfer pre Národný jadrový fond (NJF), ktorý je oproti schválenému rozpočtu na tento rok vyšší o 1,3 milióna eur. Transfer pre NJF je určený na úhradu nákladov vynaložených na nakladanie s jadrovým materiálom alebo rádioaktívnymi odpadmi, ktorých pôvodca nie je známy.

Podpora podnikania

Na podporu podnikania bude mať ministerstvo hospodárstva k dispozícii 4,4 milióna eur. Aj v tejto oblasti ide o medziročný nárast o vyše dve percentá. „Nárast je spôsobený rozpočtovaním výdavkov na znižovanie administratívneho bremena,“ dodal rezort financií. V oblasti podpory podnikania by mali peniaze smerovať na podporu startupov, administráciu podporných schém a programov.

Veda a výskum

Na podporu investičných projektov a regionálneho rozvoja by malo mať ministerstvo 62,2 milióna eur, čo je o 35,8 milióna eur viac ako v tomto roku. Tieto výdavky sú ovplyvnené investičným projektom automobilky Jaguar Land Rover. V rámci tejto oblasti sa tiež rozpočtujú výdavky pre SARIO v sume 3,44 milióna eur, ktoré sú určené na plnenie stanovených strategických cieľov agentúry pre zvýšenie investičnej atraktívnosti Slovenska.

Výdavky tretieho programového obdobia v rámci Operačného programu Výskum a inovácie sa na budúci rok navrhujú v sume 202 miliónov eur, čo je oproti schválenému rozpočtu na tento rok viac o 74,7 milióna eur. „Prostriedky sú určené najmä na vytváranie stabilného prostredia priaznivého pre inovácie a podporu zvýšenia efektívnosti a výkonností systému výskumu, vývoja a inovácií, ako základného piliera pre zvyšovanie konkurencieschopnosti, trvalo udržateľného hospodárskeho rastu a zamestnanosti,“ konštatoval rezort financií.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame