Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň
Ilustračné foto xedos4/FreeDigitalPhotos.net
17. augusta 2014 15:40 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Ministerstvo tohto roku veľa projektov neschválilo

Povolenie od ministerstva hospodárstva dostal napríklad projekt Martinskej teplárenskej. Tá chce vybudovať energetický zdroj na báze vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla.Tento rok nie je príliš veľký záujem o nové energetické projekty. Do začiatku júla vydalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) celkovo desať osvedčení o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, bez ktorého nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry. Projekty, ktoré už dostali povolenie od rezortu hospodárstva, sa týkajú výstavby nových energetických zdrojov, výstavby novej plynovej prípojky, výmeny vodičov na vedení a rekonštrukcie elektrickej stanice.

Nové megawatty

Povolenie od ministerstva dostal napríklad projekt Martinskej teplárenskej. Tá chce v priestoroch starej teplárne vybudovať energetický zdroj na báze vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla. Výkon tejto elektrárne bude 20 megawattov.

Povolenie získal aj projekt spoločnosti Quatro Group, ktorá chce pri Dunajskej Strede v obci Kostolné Kračany postaviť podobný zdroj s podobným inštalovaným výkonom, ako je to v prípade martinskej teplárne.

Bližšie k realizácii svojho projektu, keďže získal povolenie od ministerstva, je spoločnosť Clean Ethernal Energy. Tá plánuje v priemyselnom parku v Zlatých Moravciach postaviť elektráreň. V nej bude vyrábať elektrinu pomocou pyrolýzneho plynu. Výkon plánovanej elektrárne sa bude pohybovať na úrovni štyroch megawattov.

Firma Starland Holding získala od rezortu hospodárstva osvedčenie na projekt výstavby plynovej prípojky a plynovodu pre zabezpečenie dodávok zemného plynu pre potreby zóny Park City. Výmenu vodičov a rekonštrukciu transformátorov a elektrických staníc plánuje spoločnosť Západoslovenská distribučná.

Čo bolo, bolo

V minulom roku povolilo ministerstvo realizáciu viac ako dvadsiatich energetických projektov. Vďaka nim na Slovensku vyrastú nové energetické zdroje a zrekonštruujú sa, respektíve vybudujú nové energetické infraštruktúry. V medziročnom porovnaní ide o značný nárast, keďže v roku 2012 vydal rezort hospodárstva osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky len pre šesť energetických projektov.

Vlani získali od rezortu hospodárstva osvedčenie spoločnosti Geocom Invest, Energo-Aqua, Západoslovenská distribučná, CA Trade, Mondi SCP, Snina Energy a Amylum Slovakia, WFF Drevotes, Energy Edge ZC, Holcim a KGJ Invest.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies