Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo hospodárstva
Ministerstvo hospodárstva SR SITA
26. júla 2017 8:17 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Ministerstvo na štátnom energetickom holdingu pracuje, chystá analýzu

V jeseni by mala byť vypracovaná analýza, ktorá odpovie na otázky týkajúce sa možností vytvorenia energetického holdingu.

Na vytvorení štátneho energetického holdingu sa pracuje. „Minister hospodárstva už požiadal Slovenský plynárenský priemysel o vypracovanie analýzy, ktorej hlavný cieľ je navrhnúť riešenia na vytvorenie jednotnej platformy (Energetický holding) tak, aby bolo spravovanie podielov štátu v energetických podnikoch efektívne,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk Juraj Rybanský z odboru komunikácie Ministerstva hospodárstva SR.

Analýza by mala uzrieť svetlo sveta v jeseni tohto roku. Ministerstvo zatiaľ nechcelo konkretizovať, ako by mal štátny energetický holding vyzerať. „Vyjadrovať sa k téme by preto bolo nateraz predčasné,“ konštatoval Rybanský.

Vynárajú sa problémy

O založení energetického holdingu, ktorý by mal združovať štátne podiely v energetických podnikoch, sa hovorí už takmer desať rokov. Myšlienku oživili vládni koaliční partneri po chaose s cenami energií začiatkom tohto roka. Založiť nový štátny energetický holding nebude zrejme také ľahké, ako o tom rozprávali lídri vládnucich politických strán. Problémom vytvárania energetického štátneho holdingu môže byť fakt, že nie všetky energetické spoločnosti, v ktorých má štát podiely, môžu byť do holdingu začlenené. V zákone o energetike sa napríklad jednoznačne píše, že firma, ktorá vyrába alebo dodáva elektrinu či plyn, nesmie vykonávať či už priamo alebo nepriamo kontrolu nad prevádzkovateľom prenosovej sústavy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame