Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bane
Ilustračné foto Liz Noffsinger/FreeDigitalPhotos.net
18. júla 2016 17:10 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Ministerstvo stále nerozhodlo o novom prieskumnom území pri Košiciach

Firma Ludovika Energy žiada určenie nového prieskumného územia na Jahodnej pri Košiciach.

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) už vyše roka rozhoduje o návrhu spoločnosti Ludovika Energy na určenie nového prieskumného územia v košickej prímestskej rekreačnej lokalite Jahodá, nazvaného Kamenné. Ako informoval predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Ladislav Rovinský, MŽP si predĺžilo lehotu na rozhodnutie v tejto veci až do 31. októbra, čo u ochranárov vzbudzuje obavy.

Ako uviedol Rovinský, takéto predĺženie lehoty ministerstvom vzbudzuje obavy, lebo v zmysle geologického zákona malo možnosť návrh firmy Ludovika Energy zamietnuť už v apríli 2015. Podotkol, že v rámci tohto konania zaslali všetky dotknuté samosprávy – Košický samosprávny kraj, mesto Košice, MČ Košice – Sever aj obec Košická Belá, ministerstvu nesúhlasné stanovisko. „Je to o to zarážajúcejšie, že lokalita Kamenné je takmer zhodná s lokalitou Jahodná – Kurišková, kde firme Ludovika Energy ministerstvo nepredĺžilo lehotu na prieskum uránovo-molybdénový,“ dodal Rovinský.

Ako uviedol Rovinský, kanadská firma European Uranium Resources Ltd. (EUU), ktorá bola až do novembra 2015 vlastníkom firmy Ludovika Energy s.r.o. a stále je vlastníkom spoločnsoti Ludovika Mining s.r.o., sa prednedávnom premenovala na Azarga Metals (AZR) a presmerovala svoje aktivity do Ruska, kde má záujem o ťažbu medi a striebra.

„Ako však vyplýva z najnovšej prezentácie určenej pre akcionárov tejto firmy,  stále sa nevzdala ani možnosti vysúdiť uránové výpalné 23 miliónov eur od Slovenskej republiky za to, že jej ministerstvo životného prostredia odmietlo predĺžiť uránový prieskum na Jahodnej až do roku 2025,“ uvádza v tlačovej správe Rovinský. Doložil, že krajský súd v Bratislave 9. júna tohto roka v prvom stupni žalobu firmy Ludovika Energy v plnom rozsahu zamietol, o čom, samozrejme, Azarga Metals svojich akcionárov „takticky“ neinformuje. „Rozsudok však ešte nenadobudol právoplatnosť a Ludovika sa proti nemu s najväčšou pravdepodobnosťou odvolá na Najvyšší súd SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies