Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrická energia vedenie elektrina
Ilustračné foto. pixabay.com
19. júna 2016 15:21 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Ministerstvo rozdalo v tomto roku osvedčenie pre šesť projektov

Medzi projektmi, ktoré získali ministerské osvedčenie, sa nenachádza žiadny, ktorý by sa týkal výstavby nového energetického zdroja.

Záujem o výstavbu nových energetických zdrojov na Slovensku je v tomto roku zatiaľ nulový. Teda aspoň podľa údajov Ministerstva hospodárstva SR (MH), ktoré do konca mája nevydalo pre výstavbu novej elektrárne či teplárne ani jedno osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Bez spomínaného osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry. Šesť projektov, ktoré dostali počas prvých piatich mesiacov tohto roka od ministerstva osvedčenie, sa týkalo len rekonštrukcií starých zdrojov či výstavby energetickej infraštruktúry.

Rekonštrukcia zvolenskej teplárni

Ministerské osvedčenie získala napríklad spoločnosť Zvolenská teplárenská. Tá plánuje rekonštrukciu systému sústavy tepelných a energetických zariadení a prechod súčasnej parnej siete na horúcovodnú vrátane nových odovzdávacích staníc tepla. Výmenu kogeneračných jednotiek plánuje vo svojom energetickom zdroji spoločnosť Teplo GGE. Západoslovenská energetika chce rekonštruovať 110 kilovoltové vedenia od Jablonice po Smolenice. Až tri osvedčenia v tomto roku získal slovenský prepravca plynu, spoločnosť Eustream. Tá chce prestavať hraničnú preberaciu stanicu Ruská a vybudovať prepoj vysokotlakových plynovodov z existujúcej kompresorovej stanice Veľké Kapušany na existujúci vysokotlakový plynovod. Taktiež plánuje upraviť kapušanskú kompresorovú stanicu v súvislosti s projektom výstavby nového slovensko-poľského plynovodu.

Veľká vodná elektráreň

V minulom roku rezort hospodárstva vydal osemnásť osvedčení o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Vďaka novým projektom, ktoré vlani získali od ministerstva osvedčenie, by malo na Slovensku pribudnúť vyše 640 megawattov inštalovaného elektrického výkonu a viac ako 180 megawattov tepelného výkonu. Najväčšiu elektrickú výrobnú kapacitu by mal priniesť projekt spoločnosti Hyco. Tá chce v katastrálnom území Ďubákovo a Ipeľský Potok nad vodnou nádržou Málinec postaviť vodnú elektráreň s výkonom 560 megawattov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies