Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto. freedigital.com
7. októbra 2016 11:14 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Ministerstvo oficiálne požehnalo slovensko-poľský plynovod

Trasa prepojovacieho plynovodu na slovenskom území prechádza cez dva kraje, Prešovský a Košický, a tri okresy Medzilaborce, Humenné a Michalovce.

Projekt slovensko-poľského plynovodu je o krok bližšie k realizácii. Viackrát deklarovaná podpora zo strany štátu tomuto projektu sa stala skutočnosťou. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) totiž vydalo prepojovaciemu plynovodu Slovensko – Poľsko osvedčenie o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky. Bez spomínaného osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry.

Známa trasa

Podľa vydaného osvedčenia trasa slovenskej časti plynovodu bude začínať na štátnej hranici v oblasti Lupkovského priesmyku v katastri obce Palota. „Trasa na slovenskom území ďalej prechádza cez dva kraje, Prešovský a Košický, a tri okresy Medzilaborce, Humenné a Michalovce,“ uvádza sa vo vydanom ministerskom osvedčení. Plynovod bude končiť v areáli kompresorovej stanice Veľké Kapušany.

Zisťujú záujem

Výstavbu slovensko-poľského plynovodu zabezpečujú na slovenskej strane spoločnosť Eustream a na poľskej firma Gaz-System. Tie už vyhlásili záväznú procedúru Open Season pre plánované poľsko-slovenské prepojenie plynárenských sietí. Cieľom Open Season je alokácia kapacít, ktoré budú dostupné po dokončení poľsko-slovenského prepojenia.

O tri roky

Slovensko-poľský plynovod by mal byť postavený zhruba o tri roky. Slovensko by tak v roku 2019 malo byť plynovodne prepojené s Baltským morom. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne. Slovensko-poľský plynovod vyjde slovenskú stranu na približne 100 miliónov eur. Celková dĺžka plynovodného prepojenia je 164 kilometrov, z toho vyše 100 kilometrov sa nachádza na slovenskom území.

Severojužný koridor

Projekt poľsko-slovenského prepojenia, ktorý podporila sumou 4,6 milióna eur aj Európska únia, je súčasťou prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení, ktorý spája plynárenské siete a LNG terminály naprieč strednou a východnou Európou. Projekt do budúcna umožní poľským účastníkom trhu prístup k tzv. Južnému koridoru. Slovenskí účastníci trhu zas získajú prístup k poľskému trhu vrátane zemného plynu z tamojšieho LNG terminálu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame