Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister hospodárstva Peter Žiga MH
Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). SITA
25. januára 2018 14:11 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Ministerstvo hospodárstva chce zaviesť poriadok v regulácii

Ministerstvo hospodárstva plánuje zaviesť takú reguláciu v slovenskej ekonomike, ktorá by bola účelná a efektívna.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) plánuje do roku 2020 testovať nové formy hodnotenia, posudzovania a tvorby regulácií. Vzniknúť má aj nová komplexná IT platforma, aby aj verejnosť mala viac informácií o problematike regulácií. „Podnikanie, ale aj život bežných občanov ovplyvňujú rôzne pravidlá, regulácie prijímané vo forme zákonov, ale aj rôznych nelegislatívnych predpisov. Zaviesť do tohto procesu jednoduchosť a zrozumiteľnosť a zároveň hodnotenie ich pozitívnych prípadne negatívnych vplyvov je cieľom Stratégie lepšej regulácie RIA 2020,“ informoval rezort hospodárstva. Spomínanú stratégiu už schválil aj vládny kabinet.

Ministerstvo nechce bezhlavo zaviesť dereguláciu v slovenskej ekonomike. Plánuje však vytvoriť takú reguláciu, ktorá by bola účelná a efektívna. „Na veľké množstvo rôznych povinností, obmedzení a nariadení, dopláca naše podnikateľské prostredie,“ myslí si minister hospodárstva Peter Žiga. Podľa neho je lepšia regulácia kľúčovým predpokladom pre hospodársky rast, konkurencieschopnosť podnikov a ich potenciál vytvárať nové pracovné miesta.

Jednotlivé nové formy hodnotenia, posudzovania a tvorby regulácií sa budú do roku 2020 pilotne testovať. Rezort hospodárstva plánuje navrhovať opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia systematicky, v rámci pilotného fungovania by ich malo byť viac ako sto. „Pri hodnotení regulácii by mala pomôcť plánovaná nová komplexná IT platforma lepšej regulácie, ktorá umožní nielen lepšiu vzájomnú komunikáciu subjektov štátnej správy zapojených do agendy lepšej regulácie, ale poskytne aj priestor pre verejnosť na získavanie informácií z tejto oblasti,“ dodáva ministerstvo.

Všeobecným cieľom hodnotenia regulácií je posúdiť ich pozitívne a negatívne účinky na vybrané oblasti, a to na rozpočet verejnej správy, na podnikateľské a životné prostredie, na sociálnu oblasť a životnú úroveň občanov, ktorých sa týka, ako aj na informatizáciu spoločnosti a na služby poskytované občanom zo strany štátnej správy. „Hodnotenie môže vysvetliť, či a do akej miery sa naplnili pôvodné účely regulácie, posúdiť pozitívne účinky a určiť účinok na vymedzené oblasti, čiže možné negatívne účinky,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame