Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň
Ilustračné foto. wikipedia.org
7. decembra 2015 13:17 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Ministerské požehnanie získalo v tomto roku 17 projektov

Na Slovensku by sa mala postaviť veľká prečerpávacia vodná elektráreň nad vodnou nádržou Málinec ako aj malá vodná elektráreň na rieke Hron.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) povolilo v tomto roku realizáciu sedemnástich energetických projektov. Vďaka novým projektom by malo na Slovensku pribudnúť vyše 640 megawattov inštalovaného elektrického výkonu a viac ako 180 megawattov tepelného výkonu. Projekty, ktoré doteraz dostali v tomto roku od rezortu hospodárstva zelenú, sa týkajú nielen výstavby nových energetických zdrojov, ale aj výstavby energetickej infraštruktúry. V minulom roku rezort hospodárstva povolil realizáciu 14 energetických projektov. Bez ministerského osvedčenia o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry.

Malá aj veľká vodná elektráreň

Najnovšie získal ministerské osvedčenie projekt spoločnosti Hydro Company. Tá chce na rieke Hron postaviť malú vodnú elektráreň. Výkon elektrárne v katastrálnom území Žiaru nad Hronom by mal predstavovať necelé dva megawatty. Osvedčenie získal aj projekt firmy Eucal. Tá by mala v košickej teplárni nahradiť starú technológiu za nové plynové motory s celkovým tepelným a elektrickým inštalovaným výkonom 42 megawattov. Ministerstvo okrem iného vydalo osvedčenie pre projekt výstavby veľkej vodnej prečerpávacej elektrárne. Tu plánuje v katastrálnom území Ďubákovo a Ipeľský Potok nad vodnou nádržou Málinec spoločnosť Hyco. Malo by ísť o prečerpávaciu vodnú elektráreň s výkonom 560 megawattov.

Biomasová tepláreň na východe

Nový energetický zdroj by mal na základe vydaného osvedčenia vyrásť aj v Strážskom. Na východe Slovenska plánuje spoločnosť CPP Zemplín výstavbu biomasovej teplárne. Plánovaná biomasová tepláreň by mala mať tepelný výkon 87 megawattov. Okrem tepla by mal energetický zdroj v Strážskom vyrábať aj elektrinu, keďže investor počíta s tým, že tento zdroj bude mať aj elektrický výkon na úrovni 40 megawattov.

Nové vedenia

Spoločnosť PPC Energy získala ministerské osvedčenie na prestavbu existujúceho paroplynu v Bratislave na kogeneračnú jednotku. Po rekonštrukcii bude mať vynovený zdroj necelých 60 megawattov tepelného výkonu. Spoločnosť Západoslovenská distribučná plánuje podľa údajov zverejnených ministerstvom hospodárstva vybudovať novú elektrickú stanicu v Kráľovej nad Váhom, náhradu stožiarov, ako aj rekonštrukciu vedení. Slovenská elektrizačná prenosová sústava chce postaviť 2×400 kilovoltové vedenie medzi rozvodňou v Hornej Žďani a lokalitou Oslany. Spoločnosť Eustream plánuje prepojiť vysokotlakové plynovody v areáli hraničnej preberacej stanici Ruská.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame