Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister hospodárstva Peter Žiga MH
Minister hospodárstva Peter Žiga SITA
25. mája 2016 16:04 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Minister Žiga už počul o predražovaní Mochoviec

V súčasnosti si podľa ministra hospodárstva Petra Žigu musí sadnúť rada expertov, ktorá vyhodnotí, či je prípadné navýšenie prostriedkov na dostavbu Mochoviec v poriadku.

Minister hospodárstva Peter Žiga prvýkrát potvrdil, že sa v súčasnosti rozpráva o potrebe navýšenia prostriedkov na dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). „Vidím výrazný progres v komunikácii, v nastavení procesov pri dostavbe. Napriek tomu si bude musieť sadnúť rada expertov, ľudia, ktorí sa vyznajú v takýchto investičných akciách a budú musieť vyhodnotiť, či prípadné navýšenie je v poriadku, nie je v poriadku, je opodstatnené, má argumentačnú bázu, alebo nemá,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády Žiga.

Nikto nič nepotvrdil ani nevyvrátil

Zhruba pred dvoma týždňami začali médiá prinášať informácie o predražení dostavby mochoveckých blokov. Podľa informácií denníka Hospodárske noviny by sa mala dostavba predražiť o 500 miliónov eur, čiže na zhruba 5,1 miliardy eur. Slovenské elektrárne, ktoré majú na starosti dostavbu Mochoviec, túto informáciu zatiaľ nepotvrdili, ale ani nevyvrátili. Taktiež slovenský dominantný výrobca elektriny nepotvrdil, ani nevyvrátil informácie portálu vEnergetike.sk, podľa ktorého existuje možnosť posunu termínov dostavby. „Potvrdzujeme, že tím expertov, ktorí boli menovaní oboma akcionármi, práve pracuje na hodnotení projektových rizík. Výsledky zverejníme po dokončení tejto analýzy,“ reagovala pred týždňom hovorkyňa elektrární Janka Burdová.

Viaceré zmeny

Cena za dostavbu Mochoviec sa na začiatku pohybovala na úrovni 2,8 miliardy eur. Neskôr sa hovorilo o sume 3,8 miliardy eur a následne akcionári Slovenských elektrární schválili rozpočet vo výške 4,6 miliardy eur. Prvá vyrobená elektrina z tretieho bloku by mala byť podľa ostatných vyjadrení dodaná do siete koncom budúceho roka, alebo začiatkom roka 2017. Štvrtý blok by mali uviesť do prevádzky o rok neskôr.

Predajú až po dostavbe

Dostavbu dvoch mochoveckých jadrových blokoch má stále na starosti talianska spoločnosť Enel, ktorá v súčasnosti predáva zo svojho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach polovicu českej energetickej skupine EPH. Taliansky investor má záujem predať aj zvyšný 33-percentný podiel, urobiť tak však bude môcť až po definitívnej dostavbe jadrových blokov.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (tá už na dostavbe nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame