Minister Žiga avizuje navyšovanie rozpočtu dostavby Mochoviec

4. októbra 2016 11:47
SITA

Vedenie ministerstva hospodárstva sa budúci týždeň plánuje stretnúť so zástupcami Slovenských elektrárni v Mochovciach, kde rozhodnú o ďalšom postupe dostavania tretieho a štvrtého reaktora.

Mochovce jadrová energia Slovenské elektrárne
Kontrolná montáž reaktora tretieho bloku. Slovenské elektrárne

Dostavba tretieho a štvrtého reaktora Atómovej elektrárne Mochovce sa predraží. Informoval o tom minister hospodárstva Peter Žiga na utorkovom zasadnutí Európskeho jadrového fóra v Bratislave. „Požiadali sme predstaviteľov Slovenských elektrární, ktorí sú za dostavbu zodpovední, aby dali na stôl aktuálne čísla týkajúce sa jednak rozpočtu a jednak časového horizontu. Včera sme sa dostali k týmto číslam, ale ešte sme ich nestihli zanalyzovať,“ povedal Žiga, ktorý potvrdil, že ministerstvo hospodárstva počíta s navyšovaním rozpočtu.

Ďalšie kroky budú známe budúci týždeň

Súčasne vedenie ministerstva hospodárstva sa budúci týždeň plánuje stretnúť so zástupcami Slovenských elektrárni v Mochovciach, kde rozhodnú o ďalšom postupe v oblasti dostavania reaktorov. Slovenský predseda vlády Robert Fico uviedol, že si vládny kabinet v programovom vyhlásení stanovil jasné ciele v energetickej oblasti vrátane expanzie jadrovej energetiky. „Napriek tomu, že trh s energiami nedáva dostatočný impulz pre výstavbu nových zdrojov, existuje slovensko-český projekt pre výstavbu novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach,“ uviedol Fico.

Fico: Zodpovednosť má Enel

Dokončenie novej atómky v Jaslovských Bohuniciach zatiaľ slovenský predseda vlády nekonkretizoval. „Slovenské elektrárne sa síce volajú slovenské, ale sú to talianske elektrárne. Talianska spoločnosť Enel, ktorá má 66 % akcií, oznámila, že tieto akcie predá zahraničnému majiteľovi. Procedúra prebieha, takže zodpovednosť za dostavbu elektrární má talianska spoločnosť Enel,“ uzavrel Fico.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?