Minister zatiaľ nemá jasno, ako naloží s predajom elektrární

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vazil Hudák
Novovymenovaný minister hospodárstva Vazil Hudák počas vymenovacieho aktu. SITA

Podľa nového ministra hospodárstva Vazila Hudáka je ešte stále otázne, akým spôsobom bude postupovať štát pri predaji 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Všetko bude záležať od rokovania s Enelom, ktoré by sa malo uskutočniť do konca júna.

Verejnosť sa ani po vymenovaní nového ministra hospodárstva Vazila Hudáka nedozvedela, s akým postojom pôjde vláda na rokovanie s talianskou spoločnosťou Enel o predaji ich 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Nový minister hospodárstva zopakoval, že prioritou pre štát naďalej zostáva otázka dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Kľúčové je, aby sme dosiahli také podmienky, ktoré zabezpečia dokončenie tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Zároveň sa pozrieme na to, ako by si štát mohol posilniť pozíciu v Slovenských elektrárňach, pretože doteraz sme boli iba vonkajší pozorovatelia toho, čo sa deje vo vnútri. Akým spôsobom dokážeme posilniť pozíciu štátu, uvidíme po rozhovore s Enelom,“ povedal po svojom vymenovaní do funkcie ministra hospodárstva Vazil Hudák.

Všetky možnosti v hre

V hre tak stále ostáva, že štát nepôjde do kúpy, alebo nakoniec štát kúpi minimálne 17-percentný podiel slovenského dominantného výrobcu elektriny. Vylúčené nie je ani to, že by štát odkúpil od Talianov celý predávaný 66-percentný podiel elektrární. „Slovensko ako štát by si malo posilniť svoju pozíciu v Slovenských elektrárňach. Či ten spôsob napríklad nadobudnutia 17-percentného podielu je ten najlepší spôsob, je otázkou rokovaní. Je to jedno z možných riešení, nehovorím, že najlepšie, ale všetko je otázka rokovaní,“ avizuje Hudák.

Predražia sa znova Mochovce?

Nový minister zatiaľ nevedel povedať, či na dostavbu mochoveckých blokov bude stačiť doteraz schválených 4,6 miliardy eur. „Tá suma sa stále vyvíjala v čase. My to berieme zatiaľ ako za konečnú sumu. Je to však otázka rokovaní. Chcem si všetky veci okolo toho ešte nejakým spôsobom vysvetliť a potom uvidíme,“ konštatoval Hudák, podľa ktorého by mal spoločne s predsedom vlády Robertom Ficom odísť do Ríma rokovať s najvyššími predstaviteľmi Enelu do konca júna. Suma na dostavbu Mochoviec sa navyšovala už dvakrát. Začínalo sa na sume 2,8 miliardy eur, neskôr sa hovorilo o sume 3,8 miliardy eur.

Dvaja známi záujemcovia

Okrem štátu sa oficiálne o predávaný podiel Slovenských elektrární zaujímajú dvaja investori. Ide o spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorého vlastníkmi sú český podnikateľ Daniel Křetinský, slovenský Patrik Tkáč a finančná skupina J&T, a o firmu Slovnaft, ktorá podala ponuku spolu s maďarskou skupinou MVM Group. Hovorí sa, že ďalšie dve záväzné ponuky podali čínska spoločnosť China National Nuclear Corporation (CNCC) a fínska spoločnosť Fortum.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EnelMH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne