Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Rokovanie slovenských a ruských vládnych predstaviteľov MH SR
5. decembra 2014 15:16 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Minister Pavlis sa pýtal Rusov na plyn. Veľa sa nedozvedel.

Ruský minister energetiky Alexander Novak neuviedol slovenskému ministrovi hospodárstva Pavlovi Pavlisovi termín obnovenia dodávok plynu pre SPP na zmluvnú úroveň.

Minister hospodárstva Pavol Pavlis sa počas svojej pracovnej návštevy Ruska znova pýtal ruského ministra energetiky Alexandra Novaka na dôvody krátenia dodávok plynu, ktoré stále eviduje Slovenský plynárenský priemysel (SPP). „Chcel by som sa vrátiť na Slovensko s dobrou správou. Keď sme tu boli naposledy, dali ste prísľub, že budete u šéfa Gazpromu osobne intervenovať. Uviedli ste, že krátenie dodávok plynu spôsobujú technické problémy a plnenie zásobníkov a nerád by som sa vrátil s tým, že teraz sú to dôvody politické. Verím, že nie sú a že na úrovni ministrov nájdeme riešenie,“ povedal svojmu ruskému kolegovi na stretnutí Pavlis.

Termín nevedel

„Tak, ako som prisľúbil, osobne som informoval šéfa Gazpromu o vašich obavách. Blíži sa chladné obdobie, pracujeme na napĺňaní zásobníkov s cieľom zabezpečiť kontinuálne dodavky plynu pre európskych odberateľov v zimných mesiacoch. Mám informácie, že SPP a Gazprom sa stretávajú a rokujú, aby sa dohodli na spolupráci a podľa mojich informácií sa do konca roka ešte stretnú. Budem opätovne opakovane kontaktovať a informovať šéfa Gazpromu o vašich obavách, a sľubujem, že vyviniem maximálne úsilie pre vyriešenie situácie,“ povedal slovenskému ministrovi Novak. Termín obnovenia dodávok plynu na zmluvnú úroveň však ruský minister energetiky neuviedol.

Krátenie dodávok od leta

Slovenský plynárenský priemysel, ktorého jediným akcionárom je štát, dostáva menej plynu z Ruska cez Ukrajinu zhruba od začiatku septembra tohto roka. Najprv išlo o krátenie dodávok plynu na úrovni 10 percent, neskôr to bolo 25 percent. V októbri sa krátenie dodávok vyšplhalo na úroveň 50 %. V súčasnosti už SPP aj vzhľadom na konkurenciu objem krátenia dodávok plynu nekonkretizuje. Odôvodnenie nižších dodávok sa rôznilo. Európski politici tvrdili, že ide o akúsi pomstu Ruska voči prijatým sankciám zo strany EÚ. Ruská strana to odmietala. Podľa nej dôvodom krátenia dodávok plynu, ktoré sa okrem Slovenska dotklo aj Poľska či Maďarska, je napĺňanie ruských podzemných zásobníkov plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame