Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Minister Pavlis je nateraz spokojný s dostavbou EMO

Atómová elektráreň Mochovce
Pohľad do budúceho velína Atómovej elektrárne Mochovce SITA

V súčasnosti je tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce dokončený na zhruba 82 percent.

Minister hospodárstva Pavol Pavlis je nateraz spokojný s tempom prác na dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO). „V novembri som povedal, že Talianom budeme dýchať na krk. Dnes po dvoch mesiacoch môžem konštatovať, že sa vďaka tomu naši talianski partneri zahriali. Potrebujeme ešte, aby sa spotili. Môžem však konštatovať, že prijaté opatrenia mali efekt. Samozrejme nesmieme zaspať na vavrínoch a musíme pokračovať ďalej,“ povedal na kontrolnom dni v Mochovciach Pavlis.

Dohodnuté opatrenia zabrali

Akcionári Slovenských elektrární, ktoré jadrové bloky dostavujú, teda talianska spoločnosť Enel a štát, sa na jeseň minulého roka dohodli na 14-tich opatreniach, ktoré mali zefektívniť meškajúcu dostavbu mochoveckých jadrových blokov. Opatrenia mali hlavne posilniť kontrolnú pozíciu štátu pri realizácii projektu. „Opatrenia naozaj priniesli efekt. Stavba sa pohla a realizácia celého procesu nabrala iné obrátky,“ dodal Pavlis.

Spokojný je aj šéf Slovenských elektrární

S prijatými opatreniami a následným zefektívnením prác na dostavbe jadrových blokov je spokojný aj samotný generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D’Agnese. „Významne postúpili stavebné práce. Pripravili sme bezpečnostnú správu potrebnú pre závažku jadrového paliva. V polovici tohto roka budeme pripravení na montáž vnútorných častí reaktora. Postúpili sme v oblasti pokládky kabeláže a miestnosti kontroly a riadenia. Pripravili sme už aj šesťkilovoltový podsystém potrebný pre spúšťanie bloku do prevádzky. Dosiahli sme v ostatných mesiacoch významný pokrok,“ zhodnotil práce na dostavbe tretieho bloku za ostatné mesiace D’Agnese. V súčasnosti je tretí blok dokončený na zhruba 82 percent.

Dostavba mochoveckých blokov bude stáť vyše 4,6 miliardy eur. Pôvodne sa pritom hovorilo o sume 2,8 miliardy eur, neskôr o čiastke 3,8 miliardy eur. Tretí blok by mal začať komerčne vyrábať elektrinu v novembri 2016 a štvrtý o rok neskôr. Projekt výstavby tretieho a štvrtého reaktora v Mochovciach sa začal ešte za bývalého režimu. V roku 1992 sa projekt pre nedostatok financií zastavil. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

Na dostavbe sa podieľajú aj slovenské firmy

Na dostavbe pracovalo počas špičky 5 200 ľudí zo 150 dodávateľských spoločností. Slovenské firmy sa na dostavbe podieľali 54 %. Nasledovali české spoločnosti s podielom 21 % a talianske s 10-percentným podielom. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov. Mochovce budú prvou elektrárňou svojho druhu v Európe, ktorá splní všetky post-fukušimské požiadavky na nové elektrárne.

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor SITADátum 20. januára 2015 14:38

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...