Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pavlis
Minister hospodárstva Pavol Pavlis SITA
3. decembra 2014 18:31 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Minister Pavlis ide do Ruska. Podpíše ropnú dohodu.

Po podpise dohody o dodávkach ropy bude podpísané Memorandum o spolupráci medzi rezortom hospodárstva a Medzinárodnou investičnou bankou. Jeho cieľom je okrem iného podpora užšej koordinácie ministerstva a banky v oblasti medzinárodnej ekonomickej spolupráce.

Minister hospodárstva Pavol Pavlis podpíše v piatok 5. decembra v Moskve medzivládnu dohodu o dodávkach ropy z Ruskej federácie na Slovensko a o tranzite ropy cez naše územie. Informovala o tom hovorkyňa ministra hospodárstva Miriam Žiaková. „Text medzivládnej dohody bol odsúhlasený oboma zúčastnenými stranami a následne schválený Vládou SR. Dohoda má zabezpečiť kontinuitu v stabilných a spoľahlivých dodávkach ropy na nasledujúce časové obdobie od 1. januára budúceho roka do 31. decembra 2029,“ priblížila.

Slovensko v súčasnosti kupuje 100 % ropy z Ruskej federácie (RF). Platnosť rámcovej dohody medzi vládami SR a RF o spolupráci v oblasti dlhodobých dodávok ropy skončí v 31. decembra tohto roka. Nová dohoda bola schválená na rokovaní vlády 5. novembra. „Ide o rámcovú dohodu, ktorá vytvára predpoklady pre kontrakty uzatvárané hospodárskymi subjektmi. Každoročné dodávky ropy pre vnútornú spotrebu a tranzit ropy v zmysle tejto dohody, budú realizované na základe zmlúv, kontraktov medzi slovenskými a ruskými hospodárskymi subjektmi vrátane ceny kontraktu,“ vysvetlila Žiaková.

Po podpise dohody o dodávkach ropy bude podpísané Memorandum o spolupráci medzi rezortom hospodárstva a Medzinárodnou investičnou bankou (MIB). Jeho cieľom je podpora užšej koordinácie ministerstva a MIB v oblasti medzinárodnej ekonomickej spolupráce, presadzovania dlhodobých investičných projektov banky na území členských krajín MIB. Podľa Žiakovej berie do úvahy zahranično-ekonomické a politické záujmy Slovenska, konkrétne v oblasti podpory rozvoja malého a stredného podnikania a verejno–súkromného partnerstva, a taktiež zvýšenia atraktívnosti ekonomiky našej krajiny pre ďalšie členské štáty MIB.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies