Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Kažimír
Minister financií Peter Kažimír SITA
21. apríla 2015 16:26 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Minister financií chce znižovať dlh, jeho kolega ovládnuť SE

Kým minister hospodárstva Pavol Pavlis v utorok hovoril, že bude presadzovať využitie peňazí z predaja Slovak Telekomu na posilnenie pozície štátu v Slovenských elektrárňach, šéf rezortu financií Peter Kažimír zopakoval, že by ich rád použil na zníženie dlhu, ako to predpokladajú aj platné zákony.

Použitie zdrojov z výnosu z predaja štátneho podielu v Slovak Telekome, napriek jeho utorňajšiemu oficiálnemu spusteniu otvorením ponukového obdobia na predaj akcií, zostáva otázne. Kým minister hospodárstva Pavol Pavlis hovorí, že jeho prioritou je pomocou týchto zdrojov posilniť pozíciu štátu v Enelom predávaných Slovenských elektrárňach (SE), minister financií Peter Kažimír ten istý deň tvrdí, že potenciálne až 1-miliardový výnos by mal byť podľa platných pravidiel a plánov z väčšej časti využitý na znižovanie verejného dlhu.

Ako papagáj?

Peter Kažimír pritom na utorňajšej tlačovej konferencii novinárom odkázal, že sa pri otázkach využitia výnosu začína cítiť ako papagáj, keďže na ne rovnako odpovedá týždeň čo týždeň. „Hovorím stále to isté a nemám dôvod povedať nič iné, len to, že na základe schváleného programu stability, ktorý je pre mňa záväzný, by mal byť výnos z predaja tohto aktíva vo veľkej miere použitý na zníženie dlhu. Čo si ja myslím, že je správne. A ani podľa zákona minister financií nemôže použiť tieto aktíva nijako inak, len na zníženie dlhu. Ak ich má použiť inak, musel by ísť na vládu a do Národnej rady SR,“ povedal v utorok.

Pavlis chce elektrárne

Kažimírov kolega z vlády, minister hospodárstva Pavol Pavlis, si však zase trvá na svojom. Na utorňajšej tlačovej konferencii pri príležitosti spustenia predaja Slovak Telekomu cez verejnú ponuku akcií vyhlásil, že pri diskusiách v kabinete bude presadzovať využitie výnosu z predaja podielu v Slovak Telekome na posilnenie pozície štátu v Slovenských elektrárňach. Do kabinetu jeho rezort v súčasnosti pripravuje aj materiál o možnostiach posilnenia pozície štátu v producentovi elektriny. Je však isté, že možné posilnenie štátu v Slovenských elektrárňach už Pavlis nestihne. V utorok podvečer totiž oznámil po rozhovore s premiérom Robertom Ficom svoju rezignáciu. Bude teda zaujímavé sledovať, aký postoj zaujme v tejto otázke jeho nástupca. Len pre upresnenie, štát v súčasnosti vlastní v elektrárňach 34-percentný podiel, zvyšok kontroluje a v súčasnosti sa snaží predať taliansky Enel.

Nedeľte medveďa dopredu!

Podľa ministra financií je však v súčasnosti kľúčové skôr to, ako celý predaj minoritného podielu v telekome dopadne. Diskusie o využití výnosu sú momentálne podľa neho „delením kože medveďa, ktorý behá po lese.“ „Najprv to treba dobre predať tak, aby sme sa za to nemuseli hanbiť tak z hľadiska procesu, ako aj dosiahnutého cieľa a potom kľúčovo projektovať cieľ dosiahnutia dlhu ku koncu roka. Všetko ostatné je otázka debát, ktorým sa venujete viac vy ako ja,“ odkázal novinárom Kažimír.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies