Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister hospodárstva Peter Žiga
Minister hospodárstva Peter Žiga. SITA
9. októbra 2018 10:36 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Minister chce dodržať svoj sľub, ktorý dal slovenským podnikom

Na zníženie cien elektriny pre energeticky náročné podniky malo ísť 80 miliónov eur. V rozpočte sa zatiaľ počíta so sumou 40 miliónov eur.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) chce dodržať svoj sľub v otázke pomoci slovenským podnikom pri znižovaní cien elektriny. V novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií ministerstvo navrhlo aj ustanovenia, ktoré by mali energeticky náročným firmám vykompenzovať platby za tarifu na prevádzkovanie systému (TPS), ktorá okrem iného v sebe zahŕňa podporu zelenej energie či podporu ťažby domáceho uhlia. Minister hospodárstva Peter Žiga hovorí o celkovej podpore pre podniky v objeme 80 miliónov eur za rok. V návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok je však vyčlenených len 40 miliónov eur.

Budú ešte rokovať

“Podarilo sa nám historicky prvýkrát získať prostriedky na zníženie koncovej ceny elektriny pre priemyselných odberateľov. Rezort hospodárstva pristúpil k navrhovaným zmenám, aby pomohol energeticky náročným podnikom zvýšiť svoju konkurencieschopnosť. Pretože o konečnej podobe zákona ešte rokuje Národná rada SR a tento mechanizmus sa zavádza do praxe po prvýkrát, predpokladáme časovo náročný nábehový proces, ktorý môže presiahnuť až do druhého polroka budúceho roka. Aktuálna suma 40 miliónov eur to zohľadňuje, pričom rezort bude rokovať s ministerstvom financií o ďalších prostriedkoch aj pre nasledujúce obdobie,” vysvetlil pre portál vEnergetike.sk rozdiel medzi sľubom a faktom v štátnom rozpočte hovorca ministra hospodárstva Maroš Stano.

Pre 200 podnikov

Novela zákona o podpore OZE je v súčasnosti v druhom čítaní v parlamente. K štátnej podpore sa podľa novely dostanú podniky, ktorých významnú časť nákladov tvoria náklady za elektrinu a významne to ovplyvňuje ich cenu v konkurencii na trhu. Podmienkou bude aj spotreba najmenej jednej gigawatthodiny elektriny v predchádzajúcom roku. Kritériá výberu takýchto podnikov vychádzajú podľa ministra Žigu zo špecifikácie prílohy usmernenia Európskej komisie o štátnej pomoci v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky na roky 2014 až 2020. Úľavy budú podľa ministra platiť len pre oprávnené odvetvia, ktoré stanovuje smernica, čiže ich nenavrhuje ani neurčuje ministerstvo a rozhodujúcim nie je ani parameter veľkosti podniku.

Návrhom zákona sa ustanovuje základný právny rámec poskytovania kompenzácie, teda zníženie nákladov platby TPS súvisiacich s financovaním podpory výroby elektriny z OZE pre podniky, ktoré spĺňajú podmienky špecifikované zákonom. Kompenzácia má byť podľa ministra hospodárstva Petra Žigu transparentná a nediskriminačná pre všetkých žiadateľov, ktorí splnia podmienky na poskytnutie kompenzácie v rámci schváleného limitu na príslušné rozpočtové obdobie. Podľa odhadov by malo ísť o približne 200 podnikov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies