Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
10. februára 2016 12:45 OstatnéRozhovory od vEnergetikeSITA

Minirozhovor: Pravidlá štátnej agentúry dodržiavame

Firma ZSE Energia, prostredníctvom ktorej môžu domácnosti žiadať o štátnu podporu na malé obnoviteľné zdroje energií, odmieta obvinenia, že v procese prideľovania dotácii koná neférovo. Peter Bednár z Útvaru korporátnej komunikácie poukazuje na zložitosť celého procesu prideľovania štátnej dotácie.

V médiách sa objavili špekulácie ohľadom komplikovaného procesu prideľovania dotácii v rámci programu Zelená domácnostiam. Väčšie firmy sú vraj v tomto procese zvýhodnené, pretože vedia oveľa rýchlejšie zadať žiadosti. V súvislosti so ZSE sa hovorí aj tom, že na tieto účely využíva brigádnikov.

ZSE Energia je zaradená medzi zhotoviteľov. Za zákazníka vybavujeme celý proces vrátane podania žiadosti, čo považuje za našu základnú konkurenčnú výhodu. Robíme to plne v súlade s pravidlami a všeobecnými podmienkami na podporu využívania obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach. Pravidlá nastavila štátna agentúra SIEA a my ich dôsledne dodržiavame. Neviem sa vyjadriť, ako postupujú ostatné spoločnosti, ale naším logickým záujmom je uspokojiť maximálny počet zákazníkov. Pokiaľ bol objem alokovaných prostriedkov výrazne obmedzený napriek skúsenostiam z prvého kola, je logické, že reakcia na trhu od zhotoviteľov nie je pozitívna. Problém ale spočíva v tom, že dopyt bol nastavený na celkový balík 115 miliónov, pričom v prvom kole sa na trh dostalo len 3,2 milióna a v druhom 7,5 milióna eur. Je zrejmé, že domácnosti ani zhotovitelia nie sú spokojní.

Zákazníkom ponúkate nižšie ceny inštalácií v porovnaní s ponukou iných firiem a živnostníkov. Vzniká tu podozrenie, že si interné náklady na kampaň zahrniete do koncovej ceny elektriny na budúci rok.

Voči takémuto tvrdeniu sa dôrazne ohradzujeme. Toto tvrdenie je zavádzajúce a nereflektuje legislatívny rámec a ani skutočnosť. Podpora obnoviteľných zdrojov pre domácnosti nie je súčasťou regulovaného biznisu a výpočet ceny elektriny s tým nijako nesúvisí.

Môžete to vysvetliť bližšie?

Naša firma ZSE Energia je regulovaný subjekt s povolením na dodávku elektriny a plynu. Na rok 2016 musí spôsob výpočtu maximálnych cien odrážať parametre ustanovené regulátorom, pričom samotné náklady na dodávku elektriny na jedno odberné miesto za mesiac sú limitované vo výške 65 centov. Pravidlá sú jednoduché a nespochybniteľné.

Prečo tvrdíte, že proces žiadania o poukážku je komplikovaný?

Proces je zverejnený na stránke agentúry, každý si môže urobiť vlastný názor. Nemyslíme si, že priemerná domácnosť dokáže komunikovať s dodávateľom zariadenia a inštalačných prác, agentúrou SIEA, regulátorom a prevádzkovateľom distribučnej siete. Keďže zo strany agentúry doteraz nebol nikdy komunikovaný dostatočne presný harmonogram, zákazník v podstate musí každý deň sledovať, kedy sa spustí ďalšie kolo. Zároveň platí, že ak žiadateľ urobí v procese podávania žiadosti chybu alebo nesplní na základe neznalosti niektorú z podmienok, jeho žiadosť je vyradená, čo pri objeme alokovaných prostriedkov znamená, že nemá možnosť získať podporu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame