Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Emisie
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
29. apríla 2014 16:06 OstatnéRozhovory od vEnergetikeSITA

MINIROZHOVOR: Očakáva sa nárast cien emisných povoleniek

S riaditeľom spoločnosti Virtuse Energy Janom Fousekom sme sa zhovárili o tom, aké povinnosti majú priemyselné a energetické podniky v otázke emisií, na čo by si mali dať pozor, a ako sa budú vyvíjať ceny emisných povoleniek.

Akú povinnosť majú do konca apríla priemyselné a energetické podniky v otázke emisií?

Každoročne 30. apríla firmy musia splniť povinnosť odovzdať emisne kvóty v takom objeme, akom emitovali CO2 počas predchádzajúceho roku. Jedna emisná povolenka = 1 tona CO2 a proces prebieha na základe overených emisii, ktoré sú firmy povinné každoročne zaslať ministerstvu životného prostredia.

Čo hrozí podnikom, ktoré si nesplnia svoju povinnosť do stanoveného termínu?

Podľa súčasnej platnej legislatívy musia firmy zaplatiť pokutu 100 euro za každú tonu CO2, za ktorú si nesplnili povinnosť odovzdania a zároveň odovzdať množstvo emisných kvót, ktoré mali odovzdať.

Ako by ste zhodnotili fungovanie systému s emisnými povolenkami?

Systém obchodovania s emisiami (EU ETS) funguje už vyše 9 rokov. Doteraz zápasí s prebytkom emisných povoleniek, ktoré sa naakumulovali počas tzv. druhého obchodovacieho obdobia (2008-2012) v dôsledku hospodárskej krízy, prebytku spôsobeným nastavovaním EU ETS a v dôsledku nadalokácie firiem v strednej a východnej Európe. Ceny sa prebytkom povoleniek prepadli z 30 eur za tonu na 2,5 eur za tonu. V súčasnosti sa cena za tonu EUA obchoduje na burze ICE ECX za 5,4 eur za tonu.

Má tento systém vôbec zmysel?

Tento systém počas prvého obchodovacieho obdobia viedol podľa Európskej komisie k zníženiu CO2 v EU ETS o vyše 5 %. Cieľom EU ETS je podporiť investície do obnoviteľných zdrojov a do zelených technológii. V súvislosti s krízou na Ukrajine sa domnievame, že klimaticko-energetické ciele pôjdu ruka v ruke s energetickou bezpečnosťou.

Dokážu podniky na obchode s emisnými povolenkami zarobiť?

Áno, firmy napríklad investíciami do zelených technológii môžu ušetriť emisie a tie na trhu zhodnotiť.

Na čo by si mali dať podniky pri obchodovaní s povolenkami pozor?

Firmy by sa mali sústrediť na vypracovanie si dlhodobejšieho investičného plánu tykajúceho sa emisii vzhľadom na to, že sa očakáva nárast cien v dôsledku reformy obchodovania s emisiami. V súčasnosti sú ceny veľmi nízke a firmy, ktoré potrebujú nakupovať by sa mali sústrediť na nákupy aspoň časti svojich emisii na roky 2015 až 2016 či už na spote, alebo prostredníctvom forwardov. Na ďalšie roky by sa mohli chrániť pred náhlym nárastom cien buď opciami, alebo si kúpiť forward s vysporiadaním v roku 2017 až 2020.

Na akej úrovni sa pohybuje cena povoleniek v súčasnosti?

Ceny emisii sa na spote posledný týždeň obchodujú v pasme 5,10 až 5,80 eur za tonu.

Pomohli emisné povolenky zvýšiť záujem podnikov investovať do zelených technológií?

Obchodovanie s emisiami pomohlo investíciám do zelených technológii. Aj keď je to v posledných rokoch skale menej, spôsobované prepadom cien emisných kvót, pravé reforma EU ETS by mala znovu podporiť investovanie do ekologickejších technológii v priemysle a pri výrobe elektrickej energie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame