Giancarlo Aquilanti: Mochovce budú prínosom pre životné prostredie (Rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA

Slovenské elektrárne aktuálne dostavujú tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce. Budú tieto jadrové bloky bezpečné? Zhovárali sme sa o tom s projektovým riaditeľom dostavby mochoveckých blokov Giancarlom Aquilantim.

Greenpeace upozorňuje, že dostavované mochovecké bloky majú v sebe hrozbu možnej budúcej havárie. Môžete zaručiť, že tretí a štvrtý blok budú bezpečné?

Áno, robíme všetko pre to, aby bola zabezpečená najvyššia úroveň bezpečnosti a zabezpečenia nových blokov. Projekt tretieho a štvrtého bloku elektrárne Mochovce je pevne postavený na osvedčenej a dobre konsolidovanej technológii VVER 440, ktorá bola inovovaná tak, aby bola v súlade s novými medzinárodnými požiadavkami na bezpečnosť a zároveň zahŕňa všetky tzv. post – Fukušima vylepšenia, vyplývajúce zo záťažových testov EÚ. Považujem za vhodné spomenúť, že projekt dostavby AE Mochovce dostal kladné stanovisko Európskej komisie na základe Zmluvy o Euratome, ako aj stavebné povolenie slovenského regulátora (UJD SR), v ktorom je podčiarknutá vysoká úroveň bezpečnosti a spoľahlivosť dizajnu tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce.

Správa o posúdení vplyvov na životné prostredie (EIA) potvrdila, že sa nepredpokladá negatívny vplyv elektrárne na životné prostredie. Proces EIA realizovala organizácia Golder Associates, medzinárodná spoločnosť s 50-ročnou históriou v oblasti prieskumu vplyvov na životné prostredie, ktorá uviedla, že projekt Mochovce bude znamenať prínos pre životné prostredie vďaka výrobe elektriny bez oxidu uhličitého, ako aj významný pozitívny vplyv na slovenskú ekonomiku a prospech jej obyvateľov.

Organizácia vyčíta novým mochoveckým blokom, že ide o sovietsky typ reaktorov. Môže táto skutočnosť ovplyvniť bezpečnosť elektrárne?

Slovenské elektrárne ako spoločnosť skupiny ENEL vo svojich investičných rozhodnutiach považujú „bezpečnosť“ za faktor, v ktorom sú kompromisy neprípustné. Nový projekt tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce je „evolučným projektom“, v ktorom sú implementované bezpečnostné a technologické vylepšenia na základe najlepších prevádzkových skúseností z tohto typu reaktorov. Rovnaký koncept sa aplikuje aj na ďalších v súčasnosti budovaných reaktoroch v Európe.

Greenpeace si myslí, že v západných krajinách EÚ by takýmto jadrovým blokom nedali povolenie na prevádzku. Budú nové jadrové bloky minimálne na takej úrovni aké sú na západe?

V rámci Európskej únie pôsobí WENRA, združenie jadrových dozorných orgánov jednotlivých štátov, ktoré zaisťuje, aby vo všetkých krajinách EÚ boli požiadavky na bezpečnosť na rovnakej úrovni. Vyhlásenie organizácie Greenpeace teda nie je technicky podložené. Podľa posledného globálne integrovaného posudzovania bezpečnostných a prevádzkových ukazovateľov reaktorov typu VVER, ktoré zverejnil americký inštitút INPO (Institute of Nuclear Power Operations – Inštitút prevádzky jadrových elektrární) k 30. septembru 2013, bloky prevádzkované Slovenskými elektrárňami patria z pohľadu prevádzkových výsledkov medzi najlepšie prevádzkované reaktory vo svojej triede vo svete.

Greenpeace stále vyčíta novým jadrovým blokom, že nebudú mať ochrannú železobetónovú nádobu tzv. kontajnment. Ako ste vyriešili problém chýbajúceho kontajnmentu?

Mochovce 3. a 4. sú vybavené systémom kontajnmentu (systémom ochrannej obálky) v súlade so všetkými požiadavkami agentúry MAAE (Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu) a združenia WENRA. Systém kontajnemntu tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce je v súlade s platnými limitmi, a to aj pre prípad úniku rádioaktívnych látok, ako aj pre prípad ťažkých havárií (teda tých, ktoré zahŕňajú tavenie aktívnej zóny).

Ochranári tvrdia, že jadrová energetika by sa dala na Slovensku nahradiť obnoviteľnými zdrojmi. Myslíte si, že by to bolo možné?

Mnohí odborníci zdieľajú názor, že vyvážená kombinácia technológií je najlepším riešením pre pokrytie globálneho dopytu po spoľahlivej, cenovo dostupnej a k životnému prostrediu šetrnej energii. Keď je výrobný mix vyvážený, môže technológia, ako je jadrová a tepelná, zabezpečiť stály prísun elektriny v základnom zaťažení, ktorá môže slúžiť ako záložné riešenie v prípadoch, keď iné zdroje nie sú k dispozícii. Takými sú najmä obnoviteľné zdroje energie vzhľadom na ich závislosť od externých, nenaprogramovateľných faktorov, ako je dostupnosť vetra, slnka a vody.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne