Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

MINIROZHOVOR: Energetická kríza sa nedá vylúčiť

Peter Marčan
Analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan vEnergetike.sk

O možnostiach zastavenia či obmedzenia dodávok ropy alebo plynu z Ruska cez Ukrajinu a o ich prípadných dopadoch na slovenských spotrebiteľov sme sa zhovárali s analytikom Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Petrom Marčanom.

Existuje reálna hrozba zastavenia dodávok ropy či plynu z Ukrajiny na Slovensko?

Toto je otázka, ktorú vie zodpovedať skôr Eustream. Ten je predpokladám v pravidelnom kontakte so svojim tranzitným partnerom na Ukrajine, spoločnosťou Naftogaz. Keďže Ruská federácia má možnosť, ako zásobovať svojich partnerov v Európe – a tou je Nord Stream – rozhodnutie o zastavení dodávok cez Ukrajinu je z ich pohľadu možno menej rizikové čo sa týka dodržania svojich záväzkov voči partnerom v EÚ.

Môže sa teda zopakovať situácia spred piatich rokov, kedy na Slovensko vôbec neprúdil plyn z Ukrajiny?

Nedá sa to vylúčiť.

Čo by znamenalo pre firmy a domácnosti úplne zastavenie dodávok plynu alebo ropy?

Slovensko má núdzové zásoby. Navyše aj každý obchodník s plynom musí držať rezervu, takže nešlo by o okamžitý problém. Navyše na rozdiel od roku 2009, kedy k zastaveniu dodávok došlo počas relatívne tvrdej zimy, kedy je vyššia spotreba kvôli vykurovaniu, je teraz spotreba plynu výrazne nižšia, keďže sa ho nespotrebováva tak veľa na vykurovanie. K úplnému zastaveniu dodávok na územie SR navyše nemusí prísť, keďže funguje reverzný tok a plyn na naše územie sa môže dostať z Českej republiky a z trhov západnej Európy.

Má v súčasnosti Slovensko dostatočne diverzifikované zdroje tak pri plyne ako aj pri rope?

V plyne reverzný tok z ČR výrazne zmenil bezpečnosť Slovenska k lepšiemu. Nejde však o diverzifikáciu zdrojov, ale tranzitných trás. Aj plyn z ČR je prevažne ruský plyn, čiže zdroj komodity zostáva rovnaký. V prípade ropy existuje aj prepojenie na Maďarsko, ktoré by sa dalo použiť v krízovej situácii. Navyše Maďarsko má cez ropovod Adria, ktorý začína v chorvátskom prístave Omišlaj, prístup k rope aj z iných regiónov ako je Rusko.

Aké projekty by malo Slovensko ešte realizovať, aby zvýšilo svoju nezávislosť voči Ukrajine, či už v prípade plynu alebo ropy?

K zlepšeniu situácie určite prispeje aj dokončenie severo-južného plynovodného prepojenia s Poľskom a Maďarskom. Nielen z pohľadu bezpečnosti, ale aj likvidity veľkoobchodného trhu. Teda obchodníci budú môcť v prípade potreby alebo lepších cien na tamojších trhoch dovážať plyn aj z týchto krajín. V prípade ropy je to komplikovanejšie.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 2. apríla 2014 15:23

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...