Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Marčan
Analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Peter Marčan vEnergetike.sk
2. apríla 2014 15:23 OstatnéRozhovory od vEnergetike.skSITA

MINIROZHOVOR: Energetická kríza sa nedá vylúčiť

O možnostiach zastavenia či obmedzenia dodávok ropy alebo plynu z Ruska cez Ukrajinu a o ich prípadných dopadoch na slovenských spotrebiteľov sme sa zhovárali s analytikom Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Petrom Marčanom.

Existuje reálna hrozba zastavenia dodávok ropy či plynu z Ukrajiny na Slovensko?

Toto je otázka, ktorú vie zodpovedať skôr Eustream. Ten je predpokladám v pravidelnom kontakte so svojim tranzitným partnerom na Ukrajine, spoločnosťou Naftogaz. Keďže Ruská federácia má možnosť, ako zásobovať svojich partnerov v Európe – a tou je Nord Stream – rozhodnutie o zastavení dodávok cez Ukrajinu je z ich pohľadu možno menej rizikové čo sa týka dodržania svojich záväzkov voči partnerom v EÚ.

Môže sa teda zopakovať situácia spred piatich rokov, kedy na Slovensko vôbec neprúdil plyn z Ukrajiny?

Nedá sa to vylúčiť.

Čo by znamenalo pre firmy a domácnosti úplne zastavenie dodávok plynu alebo ropy?

Slovensko má núdzové zásoby. Navyše aj každý obchodník s plynom musí držať rezervu, takže nešlo by o okamžitý problém. Navyše na rozdiel od roku 2009, kedy k zastaveniu dodávok došlo počas relatívne tvrdej zimy, kedy je vyššia spotreba kvôli vykurovaniu, je teraz spotreba plynu výrazne nižšia, keďže sa ho nespotrebováva tak veľa na vykurovanie. K úplnému zastaveniu dodávok na územie SR navyše nemusí prísť, keďže funguje reverzný tok a plyn na naše územie sa môže dostať z Českej republiky a z trhov západnej Európy.

Má v súčasnosti Slovensko dostatočne diverzifikované zdroje tak pri plyne ako aj pri rope?

V plyne reverzný tok z ČR výrazne zmenil bezpečnosť Slovenska k lepšiemu. Nejde však o diverzifikáciu zdrojov, ale tranzitných trás. Aj plyn z ČR je prevažne ruský plyn, čiže zdroj komodity zostáva rovnaký. V prípade ropy existuje aj prepojenie na Maďarsko, ktoré by sa dalo použiť v krízovej situácii. Navyše Maďarsko má cez ropovod Adria, ktorý začína v chorvátskom prístave Omišlaj, prístup k rope aj z iných regiónov ako je Rusko.

Aké projekty by malo Slovensko ešte realizovať, aby zvýšilo svoju nezávislosť voči Ukrajine, či už v prípade plynu alebo ropy?

K zlepšeniu situácie určite prispeje aj dokončenie severo-južného plynovodného prepojenia s Poľskom a Maďarskom. Nielen z pohľadu bezpečnosti, ale aj likvidity veľkoobchodného trhu. Teda obchodníci budú môcť v prípade potreby alebo lepších cien na tamojších trhoch dovážať plyn aj z týchto krajín. V prípade ropy je to komplikovanejšie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame