Mimobratislavské domácnosti prejavili veľký záujem o podporu na malé OZE

31. mája 2017 17:24
SITA

Vyčlenená dotácia vo výške 1,1 milióna eur sa minula do niekoľkých minút.

Oze siea
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Slovenské domácnosti z mimobratislavského regiónu znova preukázali svoj záujem o štátnu podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Jedenáste kolo prideľovania poukážok totiž trvalo na rozdiel od predchádzajúceho kola určeného pre domácnosti z Bratislavského samosprávneho kraja, kedy sa vyčlenená dotácia nevyčerpala ani po 24 hodinách, len niekoľko minút. „Záujem o príspevky prekročil v tomto kole vyčlenenú čiastku 1,1 milióna eur o 10 % po 9. minúte od spustenia. Vzápätí sa kolo uzatvorilo,“ uviedol vedúci oddelenia komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) Stanislav Jurikovič.

V jedenástom kole vydala SIEA, ktorá zastrešuje projekt Zelená domácnostiam, celkovo 561 poukážok na inštaláciu zariadení určených na výrobu tepla. Príspevky získali domácnosti na 324 slnečných kolektorov, 146 tepelných čerpadiel a 91 kotlov na biomasu. „Do 30 dní od vydania musia domácnosti poukážky spolu so zmluvami odovzdať zhotoviteľom. Na ich využitie a podanie žiadostí o preplatenie majú 3 mesiace,“ upozornil Jurikovič.

Z projektu s celkovým rozpočtom 45 miliónov eur bolo doteraz preplatených viac ako 6 400 poukážok za vyše 14 miliónov eur. Ďalšie poukážky v hodnote 6,7 milióna eur už majú domácnosti k dispozícii alebo čakajú na preplatenie.

Najbližšie 12. kolo projektu určené pre zariadenia na výrobu tepla v mimobratislavských regiónoch bude 27. júna 2017 s alokáciou 1,1 milióna eur. Termín ďalšieho kola s rovnakým zameraním a alokáciou je podľa harmonogramu 8. augusta 2017. O príspevky na fotovoltické panely budú môcť domácnosti v týchto oblastiach najbližšie požiadať 11. júla 2017.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?